Nëse e kaloni këtë test, ju do të jetoni një jetë të gjatë dhe të shëndetshme. Për çfarë testi bëhet fjalë? - Business Magazine Albania

Nëse e kaloni këtë test, ju do të jetoni një jetë të gjatë dhe të shëndetshme. Për çfarë testi bëhet fjalë?

Nëse e kaloni këtë test, ju do të jetoni një jetë të gjatë dhe të shëndetshme. Për çfarë testi bëhet fjalë?

Tani ekziston një treg i madh dhe në rritje: njerëzit që dëshirojnë të jetojnë më gjatë. Sipërmarrësit dhe investitorë të njohur si Jeff Bezos dhe Larry Ellison janë të përfshirë në startup-e që synojnë të zgjasin jetëgjatësinë përmes terapive inovative. Megjithatë, shumë nga këto metoda janë ende pa prova shkencore të qarta për efikasitetin e tyre. Nga ana tjetër, studimet tregojnë se teste të thjeshta dhe të lira, si qëndrimi në një këmbë për 10 sekonda, mund të ofrojnë parashikime të vlefshme nëse do të keni një jetë të gjatë ose jo. Ky artikull eksploron metodat e provuara dhe të aksesueshme që ndihmojnë në përmirësimin e shëndetit dhe të keni jetë të gjatë, duke sfiduar qasjen e kostos së lartë dhe të pasigurtë të terapive të reja.

Provat shkencore janë aktualisht të pakta në lidhje me rezultatet shkakësore nga trajtimet më të fundit të jetëgjatësisë; për shembull, aktualisht nuk ka asnjë provë shkencore që tregon një lidhje korrelative, aq më pak kauzale, midis banjove me akull dhe jetëgjatësisë. Pastaj ka teste që analizojnë ADN-në, përshkruajnë ndikimin që disa gjene mund të kenë në jetëgjatësinë dhe japin një moshë të vlerësuar biologjike.

Por, çfarë mund të ndihmojë në parashikimin e jetëgjatësisë?

Mjaft e çuditshme, një test falas 10 sekondash që mund ta kryeni vetë. Studiuesit patën pjesëmarrës – të gjithë midis moshës 51 dhe 75 vjeç – që përpiqeshin të qëndronin në njërën këmbë për 10 sekonda. Gjatë një periudhe shtatëvjeçare, njerëzit që nuk mund të qëndronin në një këmbë për 10 sekonda (afërsisht 20% e totalit) kishin katër herë më shumë gjasa të kishin vdekur. Edhe kur studiuesit llogaritën faktorë të tjerë si mosha, gjinia, indeksi i masës trupore dhe sëmundjet shoqëruese , ata që nuk mund të qëndronin në një këmbë për 10 sekonda ishin dy herë. më shumë gjasa për të vdekur në shtatë vitet e mëvonshme sesa ata që munden.

Lexo edhe: FloraTech: Startupi që po ndryshon bujqësinë me vlerë të shtuar nga AI dhe Computer Vision

Siç shkruajnë studiuesit: “Aftësia për të përfunduar me sukses (qëndrimi me një këmbë prej dhjetë sekondash) lidhet në mënyrë të pavarur me vdekshmërinë nga të gjitha shkaqet dhe shton informacione përkatëse prognostike përtej moshës, gjinisë dhe disa variablave të tjerë antropometrikë dhe klinikë.”

Pjesërisht kjo është për shkak të rënies. Çdo vit, rreth 36 milionë rënie raportohen tek të moshuarit. (Dhe kjo sapo është raportuar; me siguri totali i paraportuar është më i lartë.) Për më tepër, shumë studime tregojnë se ekuilibri dhe forca e muskujve janë faktorë kryesorë në shëndetin e përgjithshëm. Nëse ju mungon ekuilibri, testi me një këmbë është më i vështirë. Nëse ju mungon forca, testi me një këmbë është më i vështirë. Forca, ekuilibri dhe lëvizshmëria lidhen me një jetëgjatësi dhe jetëgjatësi më të madhe shëndetësore, e përcaktuar si “gjatësia e kohës që një person është i shëndetshëm, jo vetëm i gjallë”. Kjo është arsyeja pse testi i shtytjes, testi i forcës së kapjes dhe testi ulur-ngritje janë të gjithë parashikues të dobishëm të jetëgjatësisë. Vetëm mbani në mend se çdo test,  duke përfshirë testin e qëndrimit me një këmbë prej 10 sekondash – jep indikacione, jo siguri. Kalimi i ndonjë prej tyre nuk do të garantojë rrezik më të ulët të vdekshmërisë.

Ajo që mund të bëni është t’i drejtoheni tregut në mënyra të provuara tashmë, dhe duke kërkuar shumë më pak kapital. Forca e muskujve, fitnesi kardiovaskular, fleksibiliteti dhe pesha trupore kanë një ndikim të madh në shëndetin e përgjithshëm. Ka shumë mënyra se si mund t’i adresoni këta faktorë dhe qindra miliona klientë të mundshëm që duan t’i adresojnë këta faktorë. Dhe nëse doni të përmirësoni jetëgjatësinë tuaj, kjo është gjithashtu e drejtpërdrejtë. (E drejtpërdrejtë, por jo domosdoshmërisht e lehtë.)

Megjithëse terapitë e reja dhe eksperimentale për jetëgjatësinë janë tërheqëse, hulumtimet tregojnë se metodat e thjeshta dhe të provuara janë më të qasshme dhe të efektshme për shumicën e njerëzve. Fokusi në përmirësimin e fortesës muskulore, fleksibilitetit dhe përshtatshmërisë kardiovaskulare mund të ofrojë një rrugë më të sigurt dhe më të sigurt drejt një jete më të gjatë dhe më të shëndetshme. Për sipërmarrësit që synojnë tregun e jetëgjatësisë, qasja më e mençur mund të jetë të ofrojnë zgjidhje të thjeshta, të provuara dhe të efektshme që përmirësojnë faktorët kyç të shëndetit.

inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0