A i dini benefitet e pirjes çdo mëngjes ujë me kripë? - Business Magazine Albania

A i dini benefitet e pirjes çdo mëngjes ujë me kripë?

Duke iu bashkuar tendencave të tjera të shëndetit që kemi parë së fundmi – nga pirja e ujit dhe uthullës së mollës deri te gëlltitja e një luge vaj ulliri me stomakun bosh – është të pini një gotë ujë me pak kripë gjëja e parë çdo mëngjes. Të gjithë e dimë se uji  është i rëndësishëm, por ekspertët tani po sugjerojnë që të shtojmë kripë në gotën tonë të mëngjesit me H2O në mënyrë që të marrim maksimalisht përfitime të ndryshme shëndetësore.

Është një pije e thjeshtë për t’u bërë – shumica prej nesh tashmë i kanë përbërësit në shtëpi – dhe në mënyrë efektive “rimineralizon” trupin tonë, duke rritur nivelet e energjisë dhe përqendrimin në proces. Supermodelja Elle Macpherson prej disa kohësh është adhuruese e pirjes së ujit të kripur, duke lënë një gotë me një majë kripë Himalaje pranë shtratit të saj gjatë natës, në mënyrë që ta pijë atë sapo të zgjohet. Për ta bërë vetë pijen shëndetësore, do t’ju duhet një kripë e pasur me minerale (është ideale ajo e Himalajeve) ose një qese me elektrolite. Përdorur shpesh nga atletët profesionistë pas një stërvitje, tani ka mjaft marka që ofrojnë këtë të fundit në formë qeseje. Jo Woodhurst, kreu i ushqimit në Ancient + Brave shpjegon se pijet me elektrolite janë bërë gjithnjë e më popullore vitet e fundit pasi njerëzit janë bërë më të vetëdijshëm për rreziqet e dehidratimit, i cili mund të shkaktojë ulje të niveleve të energjisë, dhimbje koke kronike dhe inflamacion.

Çfarë janë elektrolitet dhe pse trupi ynë ka nevojë për to për të funksionuar siç duhet?
Të gjithë e dimë se sa e rëndësishme është të pini ujë të mjaftueshëm, por shumë njerëz nuk janë të vetëdijshëm se mineralet me një ngarkesë elektrike – pra elektrolitet – luajnë gjithashtu një rol vendimtar në hidratimin në nivel qelizor. Trupi i një të rrituri përbëhet nga rreth 60 për qind ujë, dhe një përqindje e madhe e tij gjendet brenda qelizave tona, ku përdoret në proceset metabolike. Pa ujë të mjaftueshëm, qelizat thjesht nuk mund të funksionojnë siç duhet, dhe ato kërkojnë një ngarkesë elektrike për të ruajtur ekuilibrin e duhur të lëngjeve brenda dhe jashtë membranave të tyre – një ngarkesë që sigurojnë elektrolitet. Elektrolitet gjithashtu ndihmojnë në fuqizimin e sistemit nervor dhe muskujve, si dhe në ruajtjen e një niveli të ekuilibruar të pH dhe presionit normal të gjakut.

Lexo edhe:“ALvanTURE” , ëndrra që u kthye realitet! Arbër Sulstarova tregon frymëzimin pas kamperit luksoz

Kush duhet të marrë suplemente elektrolite?
Sasia e elektroliteve që na duhen varet nga disa faktorë, duke përfshirë nivelet e aktivitetit tonë, moshën, marrjen e lëngjeve dhe madje edhe klimën në të cilën jetojmë. Nëse fluturoni, konsumoni alkool ose ndryshoni dietën tuaj, kjo gjithashtu mund të çojë në humbje të elektroliteve, të cilat suplementet mund të ndihmojnë në rivendosjen. Rekomandohet që të marrim suplemente elektrolite në mëngjes, kur ka mundësi që tashmë të jemi të dehidratuar lehtë pas një nate pa konsumuar asnjë lëng. Natyrisht, jo të gjitha shtesat elektrolite krijohen të barabarta; shmangni ato që përmbajnë ëmbëlsues artificialë ose aromatizues, si dhe minerale me cilësi të ulët, të cilat janë më të vështira për t’u absorbuar nga trupi.

Çfarë ndodh me trupin nëse nuk marrim mjaftueshëm elektrolite?
Nëse jeni të dehidratuar ose trupi juaj është i varfëruar me elektrolite, mund të përjetoni gjithçka, nga dobësia e muskujve deri te dridhjet e syve, kapsllëku, lodhja, nervozizmi dhe mjegulla e trurit. Megjithatë, megjithëse elektrolitet janë qartësisht të rëndësishëm, nuk është e nevojshme t’i shtoni ato në çdo gotë uji që pini. Vetëm një ose dy në ditë është e mrekullueshme.

Kur është koha më e mirë e ditës për të marrë një shtesë elektrolite?
Siç u përmend, gjëja e parë në mëngjes shpesh rekomandohet, por çdo pikë gjatë ditës funksionon – veçanërisht nëse keni bërë stërvitje ose ndonjë aktivitet tjetër që ju ka shkaktuar djersitje.

1. Konsideroni marrjen e një pije elektrolite kur jeni duke udhëtuar, veçanërisht nëse jeni duke fluturuar, pasi mund të shkaktojë dehidratim për shkak të lartësisë së madhe dhe lagështisë së ulët.

2. Nëse nuk keni qenë mirë dhe keni humbur shumë lëngje, do t’ju duhet të rimbushni trupin tuaj me shumë ujë dhe elektrolite.

3. Nëse keni pirë alkool, është mirë të pini një gotë ujë të mbushur me elektrolite si para gjumit ashtu edhe kur zgjoheni.

Pini ujë dhe kripë rozë Himalaje në mëngjes.
Në mëngjes, shtoni pak kripë në një gotë me ujë dhe pijeni me stomakun bosh. Kripa më e imët e Himalajeve do të tretet më lehtë se varietetet më të trashë.

vogue

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0