Ndjekja e këtyre 5 praktikave do të përmirësojë ndjeshëm shëndetin tuaj mendor - Business Magazine Albania

Ndjekja e këtyre 5 praktikave do të përmirësojë ndjeshëm shëndetin tuaj mendor

Ndjekja e këtyre 5 praktikave do të përmirësojë ndjeshëm shëndetin tuaj mendor

Shëndeti mendor na prek të gjithëve. Sipas Aleancës Kombëtare për Sëmundjet Mendore (NAMI), 1 në 5 të rritur përjetojnë një sëmundje mendore çdo vit. Si NAMI ashtu edhe Forbes Health përmendin vetëvrasjen si shkakun e dytë kryesor të vdekjes vetëm tek adoleshentët e moshës 10 deri në 14 vjeç. CDC raportoi një rritje prej 2.4% në numrin e të rriturve që marrin trajtim të shëndetit mendor midis 2019 dhe 2021. Nuk ka dyshim se shëndeti i dobët mendor ndikon në aftësinë tonë për të lulëzuar në marrëdhëniet tona dhe në shtëpi, punë dhe shkollë.

Shëndeti mendor mund të jetë një gjë sfiduese për t’u menaxhuar. Pas dekadash studimi është zbuluar se pesë praktikat e mëposhtme përmirësojnë në mënyrë dramatike mirëqenien tonë mendore dhe emocionale:

1. Identifikoni dhe më pas jepini përparësi gjërave që kanë më shumë rëndësi për ju
Është e lehtë të përfshihemi në kërkesat e të tjerëve dhe të harrojmë veten. Përcaktoni se cilat aktivitete, hobi, ngjarje dhe punë ju pëlqejnë më shumë dhe jepini përparësi atyre gjërave. Mirëqenia mendore shpesh duket se zhduket kur nuk gjejmë kohë për gjërat që na bëjnë të mendojmë. Nuk ka rëndësi nëse bëhet fjalë për futboll, pikturë apo lojë kitarë. Kuptoni se çfarë ju pëlqen të bëni dhe kaloni rregullisht kohë duke e bërë atë. Keni ëndrra dhe artikulojini ato. Nëse gjithmonë keni dashur të mësoni të flisni një gjuhë të huaj ose të shkruani një libër, ju rekomandoj të mos e humbisni këtë. Për disa, këto synime harrohen sapo të kemi fëmijë ose të fillojmë të plakemi. E kuptoj se është e vështirë të mashtroni dhe balanconi kërkesat e një familjeje ose karriere me nevojat dhe interesat tuaja, por nuk është e pamundur. Fillon me ju duke besuar se mund të bëhet dhe duke u përkushtuar për ta bërë atë – pa marrë parasysh çfarë. Për të filluar, krijoni një tabelë vizioni ose deklaratë misioni dhe postojeni diku ku mund ta shihni. Kjo na ndihmon të kujtojmë gjërat që kanë më shumë rëndësi.

2. Vendosni dhe zbatoni kufijtë
Mos kini frikë të thoni jo. Disa prej nesh u rritën për t’i pëlqyer njerëzit dhe ndihen të detyruar të “bëjnë gjithçka”. Ky mendim është i gabuar. Sa herë që i themi po një gjëje, automatikisht po i themi jo diçkaje tjetër. Nëse ajo “diçka tjetër” është gjithmonë vetvetja, ka të ngjarë të mos kujdeseni për shëndetin tuaj mendor. Në përvojën time, kjo do t’ju arrijë. Individët e pakënaqur, të frustruar dhe të djegur shpenzojnë një sasi të madhe kohe duke bërë gjëra për njerëzit e tjerë dhe jo pothuajse kohë të mjaftueshme duke bërë gjëra për veten e tyre. Kuptoni se çfarë vërtet dëshironi të bëni dhe çfarë jo. Më pas, artikuloni me besim dhe pa faj. Siç tha Stephen Covey, “Është më e lehtë të thuash jo kur kemi një po më të madhe në mendje”. Kur e dini se çfarë ka më shumë rëndësi (për ju), do ta keni më të lehtë të krijoni (dhe ta mbroni) hapësirën për të. Për të filluar, jepini gjërat që dëshironi më shumë për të realizuar një vend për të jetuar dhe marrë frymë në kalendarin tuaj. Përdorni Outlook ose një kalendar tjetër për të planifikuar kohën për prioritetet tuaja kryesore – kjo do t’ju ndihmojë të thoni jo kur lind një konflikt në minutën e fundit.

3. Vërtetoni emocionet tuaja
Shumë prej nesh pëlqejnë të kenë të drejtë. E kuptueshme; është mirë të dish gjërat dhe të jesh korrekt. Megjithatë, ndonjëherë dëshira jonë për të qenë të drejtë na pengon të bëjmë atë që është e drejtë. Nuk është e pazakontë të ndezësh të tjerët me gaz. Shpesh, njerëzit zhvlerësojnë përvojat, besimet dhe emocionet e të tjerëve vetëm sepse nuk pasqyrojnë të tyret. Mësoni të kuptoni se nuk mund të kontrolloni sa shpesh ju ndodh kjo, por mund të kontrolloni reagimin tuaj. Vendosni një pikë për t’u lidhur rregullisht me veten dhe për të kuptuar me të vërtetë ndjenjat tuaja. Pasi të dini se cilat janë ato, besoni dhe dëgjoni ato. Mos lejoni që të flasin për to. Marrja e këshillave dhe mentorimit nga dikush që ju intereson shumë (i cili gjithashtu ka në zemër interesat tuaja më të mira) është një gjë. Të qenit i djegur nga dikush që ndihet i kërcënuar nga suksesi juaj ose i pakëndshëm me një ndryshim mendimi është krejtësisht tjetër. Nëse zgjidhni të ndikoheni ose të binden, sigurohuni që kjo të jetë për arsyen e duhur. Për të filluar, shkruani rregullisht ditar ose bisedoni me një terapist (ose trajner) se si ndiheni. Kjo ju ndihmon të lidheni me veten dhe të jeni të vetëdijshëm për atë që po përjetoni vërtet.

Lexo edhe:Meshkujt shihen si ekspertë më shpesh sesa femrat? Është koha për të thyer këto paragjykime gjinore!

4. Festoni çdo hap të udhëtimit tuaj
Kur vjen puna për të ndjekur qëllime të mëdha, rruga është e gjatë. Mund të jetë e lehtë të dekurajoheni. Mos harroni të festoni përpjekjet tuaja gjatë rrugës, jo vetëm në fund. Gjeni kohë për të pranuar atë që keni bërë mirë dhe zgjidhni të jeni krenarë për veten tuaj. Në vend që të përqendroheni te përsosja, përqendrohuni te përparimi. A jeni më i mençur, më i fortë dhe më i guximshëm se sa ishit disa muaj më parë? Po një vit më parë? Nëse përgjigja është po, atëherë sigurohuni që të zgjidhni të ndiheni mirë me veten dhe ku jeni, edhe nëse nuk keni mbaruar ende plotësisht. Për të filluar, mbani një ditar mirënjohjeje ose një listë të arritjeve tuaja. Katalogoni gjëra specifike që funksionojnë mirë. Nëse e bëni këtë në mënyrë të vazhdueshme, do të riorganizoni tendencën tuaj për të parë negativin ose për t’u përfshirë në çdo lloj vetëbisedimi negativ. Në vend të kësaj, do të vini re shumë më tepër të mira. Dhe kjo tingëllon mirë.

5. Shoqërohu vetëm me njerëz që mbështesin shëndetin tuaj mendor
Shumë njerëz që luftojnë me mirëqenien mendore mbajnë shoqërinë e të tjerëve që në mënyrë aktive përpiqen t’i minojnë ato. Në fund të fundit, ne priremi të adoptojmë besimet, vlerat dhe mentalitetin e atyre që shohim më shumë. Nëse shoqëroheni me njerëz negativë që ankohen, do të zhvilloni një tendencë për të bërë të njëjtën gjë. Nëse shoqëroheni me njerëz të egër që duan të bëjnë thashetheme, do të keni një tendencë për të gjykuar gjithashtu.

Është thënë se “Dy gjëra na pengojnë nga lumturia: të jetosh në të kaluarën dhe të vëzhgosh të tjerët”. Nëse kujdesemi për mirëqenien tonë mendore, është e rëndësishme të rrethohemi me njerëz me të njëjtin mendim. Kaloni kohë me të tjerët që kanë synime, ndiqni qëllimin e tyre me pasion, vendosni dhe zbatoni kufij dhe do t’ju respektojnë ashtu siç bëni edhe ju. Për të filluar, bëni inventarin e njerëzve me të cilët kaloni kohën tuaj. Si ndiheni kur jeni pranë tyre? A ju mbështesin dhe ju inkurajojnë? A i mbrojnë ata qëllimet tuaja? Nëse jo, kufizoni ndërveprimet tuaja me ta dhe zëvendësojeni atë kohë me këto aktivitete të tjera.

Shumica prej nesh përballen me një presion të jashtëzakonshëm të jashtëzakonshëm nga shefat, familjet dhe madje edhe miqtë tanë. Mund të jetë jashtëzakonisht e vështirë t’i japim përparësi vetes dhe mirëqenies sonë mbi kërkesat e të tjerëve – por ne duhet. Sado e vështirë të tregohemi për veten tonë, praktikimi i rregullt i këtyre pesë parimeve do ta bëjë më të lehtë.

entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0