Ju mendoni se njerëzit e suksesshëm punojnë gjatë fundjavës, por e vërteta është se… - Business Magazine Albania

Ju mendoni se njerëzit e suksesshëm punojnë gjatë fundjavës, por e vërteta është se…


1. Ata marrin leksione.

2. Kalojnë kohë me familjen e tyre dhe u ofrojnë atyre dashuri.

3. Ata bëjnë ushtrime për të patur një trup të shëndetshëm dhe për të shijuar momentet e jetës.

4. Ata iu përkushtohen interesave të tyre, pasi puna nuk është i vetmi angazhim në jetën e tyre.

5. Ata hanë shëndetshëm “për të shpërblyer” veten e tyre.

6. Ata flenë herët për të çlodhur mendjen e tyre.

7. Ata mësojnë gjithmonë nga një gjë të re për të stimuluar mendimet e tyre.

8. Ata shijojnë natyrën që të vlerësojnë bukurinë e botës që i rrethon.

9. Ata shkëputen për pak kohë nga njerëzit dhe shpenzojnë më shumë kohë me veten.

 

burimi: lifehack.org

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0