Ju blini çdo ditë por e sigurt që këto detaje nuk i dinit rreth Amazon! - Business Magazine Albania

Ju blini çdo ditë por e sigurt që këto detaje nuk i dinit rreth Amazon!

Jeff Bezos ka shitur gati 12 milionë aksione të Amazon për një total prej më shumë se 2 miliardë euro, duke shënuar kështu shitjen e parë të aksioneve të kompanisë që nga viti 2021.

Sipas një plani tregtar të Bezos, kjo shitje është pjesë e planit për të shitur deri në 50 milionë aksione gjatë një periudhe që përfundon në janar të vitit 2025.

Bëhet e ditur se, vlera e aksioneve të Amazon vetëm gjatë muajve të fundit është rritur më shumë se 78 për qind.

Bezos ka kontrolluar rreth 12.3 për qind të aksioneve të kompanisë, duke përfshirë ato që ai zotëron plotësisht, dhe ato në pronësi të ish-bashkëshortes së tij, MacKenzie Scott.

lexo: Dita e Grave në Shkencë. Kush është shqiptarja pjesë e shkencës në SHBA që po kontribuon në shpëtimin të jetëve të njerëzve?

Tatimi mbi fitimet kapitale në Washington vendos një taksë prej 7 për qind për çdo fitim që kap vlerën e mbi 250 mijë eurove për shitjen e aksioneve.

Por, duke e bërë Miamin shtëpinë e tij, Bezos do të kursejë 600 milionë dollarë nga shpenzimet tatimore, por kjo vetëm nëse përfundon duke shitur 50 milionë aksionet e planifikuara.

Ndryshe, Bezos ka krijuar fondin Bezos Day One Fund i cili fokusohet te familjet e pastreha dhe arsimi parashkollor.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0