Jeff Bezos parashikon që njerëzit një ditë do të lindin në hapësirë ​​dhe do ta ‘vizitojnë Tokën si turistë’ - Business Magazine Albania

Jeff Bezos parashikon që njerëzit një ditë do të lindin në hapësirë ​​dhe do ta ‘vizitojnë Tokën si turistë’

hapësirë

Në vizionin e Jeff Bezos për të ardhmen, njerëzit do të lindin në kolonitë hapësinore dhe do të vizitojnë Tokën për pushime.

Bezos diskutoi për planet e Blue Origin dhe marrëdhënien midis eksplorimit të hapësirës dhe shpëtimit të Tokës gjatë një bisede të mërkurën në Forumin Ignatius 2021 në Uashington, DC.

Gjatë intervistës, themeluesi i Amazon dhe Blue Origin zgjeroi idenë e tij për kolonitë hapësinore: habitate lundruese që imitojnë motin e Tokës dhe tërheqjen gravitacionale. Cilindrat lundrues dhe rrotullues do të jenë në gjendje të mbajnë deri në një milion njerëz dhe do të kenë “lumenj, pyje dhe kafshë të egra”, tha ai.

“Gjatë shekujve, shumë njerëz do të lindin në hapësirë, do të jetë shtëpia e tyre e parë”, tha Bezos. “Ata do të lindin në këto koloni, do të jetojnë në këto koloni, pastaj do të vizitojnë Tokën ashtu siç do ta vizitonit ju, për shembull Parkun Kombëtar Yellowstone.”

Bezos beson se kolonitë hapësinore janë një alternativë më e mirë sesa përpjekja për të rifilluar jetën në një planet tjetër.

“Edhe nëse do të shtrinim jetën në Mars ose do të bënim diçka shumë më dramatike se kjo, edhe nëse do ta bënim këtë, do të thotë më së shumti një dyfishim i Tokës,” tha Bezos. “Atëherë do të shkonim nga 10 miliardë njerëz në 20 miliardë njerëz.”

Lexoni: A keni dëgjuar për Qytetin Shkencor të Marsit?

Mënyra e krijimit të jetës jashtë Tokës është një pikë e madhe mosmarrëveshje midis Bezos dhe themeluesit të SpaceX e Tesla, Elon Musk. Musk ka deklaruar se qëllimi kryesor i kompanisë së tij të raketave është të “kolonizojë Marsin” dhe referenca e Bezos për terraformimin duket të jetë një goditje indirekte ndaj Musk: Musk ka miratuar idenë e drejtpërdrejtë nga fantashkenca, në të cilën planeti do të duhej të transformohej duke përdorur armë bërthamore për ta bërë atë të banueshme për njerëzit (NASA që atëherë ka thënë se kjo nuk do të funksiononte).

Nga ana e tij, Musk shkroi në Twitter në 2019 se plani i Bezos nuk do të funksionojë, sepse do t’ju duhet të “transportoni sasi të mëdha të masës nga planetët/hënat/asteroidet”.

“Do të ishte sikur të përpiqeshim të ndërtonim SHBA-në në mes të Oqeanit Atlantik”, tha ai.

/businessinsider

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0