A keni dëgjuar për Qytetin Shkencor të Marsit?

A keni dëgjuar për Qytetin Shkencor të Marsit?

https://edition.cnn.com/style/article/mars-science-city-design-spc-scn/index.html

Qyteti Shkencor i Marsit apo “Mars Science City” është një projekt i planifikuar për zhvillimin e teknologjisë rreth qëllimit afatgjatë për kolonizimin e planetit Mars. Kjo hapësirë do të ndërtohet në një shkretëtirë jashtë Dubait.

Mars

Arkitektët e Bjarke Ingels Group (BIG) kanë hartuar një prototip të një qyteti për njerëzit që të jetojnë në Mars dhe më pas kanë përshtatur projektin për shkretëtirën e Emirateve.

Mars

Projekti përbëhet nga biodome, secila e mbuluar me një membranë transparente polietileni.

Mars

Në Mars, ndërtesat do të bëheshin nën kube 3D, duke përdorur tokën marsiane. Ndërsa në Tokë, në vend të saj mund të përdoret rëra e shkretëtirës.

Mars

Dizajni përmban drita të ndriçuara të mbushura me ujë, të cilat në Mars do të mbrojnë banorët nga rrezatimi, ndërsa do të lejojnë dritën të hyjë në dhoma.

Mars

Dizajni i BIG për Qytetin Shkencor në Tokë, do të përbëhet nga zona për hulumtime se si mund të jetohet në Mars, duke përfshirë edhe rritjen e ushqimit brenda hapësirave të mbyllura.

Mars

Përveç kësaj, qyteti përfshin edhe një hapësirë për ekspozitë.

Mars

Pas kësaj iniciative është Qendra Hapësinore Mohamed Bin Rashid (MBRSC) në Dubai. Ata thonë se “Mars Science City” si projekt, është ende në fazën fillestare dhe se nuk është vendosur përfundimisht një dizajn apo arkitekt për ndërtimin përfundimtar të qytetit.

Mars

MBRSC, këtë verë do të nisë edhe një sondë për në Mars (foto), e cila do të arrijë në Planetin e Kuq në Shkurt të vitit 2021.

Mars

Nisja është planifikuar të bëhet brenda periudhës dy vjeçare, atëherë kur Toka dhe Marsi janë më afër së bashku.

Mars

Në vitin 2019, Majori Hazzaa AlMansoori u bë astronauti i parë nga Emiratet e Bashkuara që udhëtoi në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës. /CNN

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0