A keni dëgjuar për Qytetin Shkencor të Marsit?

https://edition.cnn.com/style/article/mars-science-city-design-spc-scn/index.html

Qyteti Shkencor i Marsit apo “Mars Science City” është një projekt i planifikuar për zhvillimin e teknologjisë rreth qëllimit afatgjatë për kolonizimin e planetit Mars. Kjo hapësirë do të ndërtohet në një shkretëtirë jashtë Dubait.

Mars

Arkitektët e Bjarke Ingels Group (BIG) kanë hartuar një prototip të një qyteti për njerëzit që të jetojnë në Mars dhe më pas kanë përshtatur projektin për shkretëtirën e Emirateve.

Mars

Projekti përbëhet nga biodome, secila e mbuluar me një membranë transparente polietileni.

Mars

Në Mars, ndërtesat do të bëheshin nën kube 3D, duke përdorur tokën marsiane. Ndërsa në Tokë, në vend të saj mund të përdoret rëra e shkretëtirës.

Mars

Dizajni përmban drita të ndriçuara të mbushura me ujë, të cilat në Mars do të mbrojnë banorët nga rrezatimi, ndërsa do të lejojnë dritën të hyjë në dhoma.

Mars

Dizajni i BIG për Qytetin Shkencor në Tokë, do të përbëhet nga zona për hulumtime se si mund të jetohet në Mars, duke përfshirë edhe rritjen e ushqimit brenda hapësirave të mbyllura.

Mars

Përveç kësaj, qyteti përfshin edhe një hapësirë për ekspozitë.

Mars

Pas kësaj iniciative është Qendra Hapësinore Mohamed Bin Rashid (MBRSC) në Dubai. Ata thonë se “Mars Science City” si projekt, është ende në fazën fillestare dhe se nuk është vendosur përfundimisht një dizajn apo arkitekt për ndërtimin përfundimtar të qytetit.

Mars

MBRSC, këtë verë do të nisë edhe një sondë për në Mars (foto), e cila do të arrijë në Planetin e Kuq në Shkurt të vitit 2021.

Mars

Nisja është planifikuar të bëhet brenda periudhës dy vjeçare, atëherë kur Toka dhe Marsi janë më afër së bashku.

Mars

Në vitin 2019, Majori Hazzaa AlMansoori u bë astronauti i parë nga Emiratet e Bashkuara që udhëtoi në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës. /CNN

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale