Ja me cilat sfida po përballen bizneset - Business Magazine Albania

Ja me cilat sfida po përballen bizneset

sfida

Përshtatshmëria është një nga pjesët më të rëndësishme të një biznesi me të cilin mund të përballet një kompani, dhe megjithatë kaq shumë po bëjnë ende gabime. Kjo nuk është diçka që duhet marrë lehtë. Përshtatshmëria është një pjesë jetike e biznesit të një kompanie dhe duhet bërë shumë punë për t’u siguruar që sfidat e paraqitura të kapërcehen. Le të hedhim një vështrim më të afërt se cilat janë disa nga këto sfida.

Post-COVID

Kufizimet rreth pandemisë duket se po lehtësohen në shumë pjesë të botës, por kjo do të thotë se duhet të bëhen shumë ndryshime për të përshtatur ndryshimet në vendin e punës. Ka shumë të ngjarë që do të shohim disa biznese që miratojnë një orar hibrid të punës ku punonjësit kalojnë pak kohë në zyrë dhe pjesën tjetër të kohës duke punuar nga shtëpia.

Si punëdhënës, është e rëndësishme që bizneset të masin produktivitetin e atyre që janë në zyrë dhe që punojnë nga shtëpia dhe të bëjnë rregullime të arsyeshme për ata që punojnë në distancë. Në vetë zyrën, është gjithashtu jetike që kjo të bëhet një hapësirë ​​e sigurtë nga COVID, si për punonjësit, ashtu edhe për çdo vizitor të mundshëm që mund të ketë biznesi.

Lexoni: Diversiteti rrit biznesin tuaj. Këto janë disa metoda si ta përqafoni në kanalet tuaja të marketingut

Mashtrimi

Gjithmonë ka pasur nevojë për të mbrojtur një biznes nga mashtrimet, por kjo është bërë edhe më e rëndësishme duke pasur parasysh presionet e jashtme dhe ngjarjet e ndryshme botërore. Shumë vëzhgues kanë raportuar një rritje të tentativave për mashtrim në muajt e fundit.

Bizneset duhet të sigurohen që të jenë më vigjilentë ndaj tentativës për mashtrim. FCA pret që shumë biznese të përmirësojnë protokollet e tyre kundër mashtrimit për të shmangur rreziqet e paraqitura. Angazhimi me firmat e konsulencës është një veprim i shkëlqyeshëm që mund të ndihmojë për të identifikuar disa nga fushat më të dobëta brenda kompanisë suaj. Me grupet kriminale që kërkojnë të shfrytëzojnë dobësitë e një kompanie në botën e paspandemisë, masat kundër mashtrimit janë një sfidë që të gjitha bizneset duhet ta trajtojnë sa më shpejt të jetë e mundur.

Brexit

Kompanitë ose me bazë në MB ose që kanë biznes me atje duhet të jenë të vetëdijshëm për shumë nga ndryshimet që ka sjellë Brexit. Mbretëria e Bashkuar nuk ka më status të barabartë me BE-në dhe kjo ka sjellë shumë çështje që duhen adresuar. Shumë kompani ka të ngjarë të preken nga këto ndryshime në status. Edhe diçka aq e thjeshtë sa një ekzekutiv që fluturon nga MB në BE.

Të gjitha kompanitë me çfarëdo lidhje me BE-në duhet të sigurohen që janë plotësisht në përputhje me ndonjë nga ndryshimet që mund t’u paraqitet atyre nga Brexit. Nëse ata nuk kanë vendosur tashmë masa, kjo duhet të ndryshohet sa më shpejt të jetë e mundur. Kjo mund të përfshijë një sërë çështjesh, duke përfshirë mbrojtjen e të dhënave, sanksionet dhe regjimin Solvency II. Nëse kompania juaj është e përfshirë me ndonjë prej tyre, është jetike që të jeni të përgatitur për ndryshime.

Kultura e Kompanisë

Çdo biznes ka kulturën e vet të kompanisë që zhvillon, dhe është jetike që diversiteti brenda kompanisë të jetë i mirë-dokumentuar. Kjo është një fushë që po merr shumë presion për momentin, veçanërisht me rritjen e rregulloreve dhe ndërgjegjësimit për diversitetin dhe përfshirjen.

Të gjitha kompanitë duhet të jenë të hapura për punonjësit me prejardhje të ndryshme etnike, orientime seksuale, identifikime gjinore dhe më shumë. Kompanitë duhet të jenë sa më gjithëpërfshirëse dhe duhet të jenë në përputhje me ligje të ndryshme antidiskriminuese. Kjo është një domosdoshmëri për të gjithë ata që duan të krijojnë një vend pune gjithëpërfshirës dhe mikpritës.

Mirëqenia e punonjësve

Efektet e çështjeve si COVID po ndihen gjerësisht nga shumë punonjës të ndryshëm. Duhet që kompanitë të shikojnë përtej shëndetit dhe mirëqenies fizike dhe të përfshijnë edhe çështjet mendore. Ka shumë faktorë që mund të ndikojnë në shëndetin mendor të një punonjësi, dhe një punonjës me stres dhe burnout mund të ketë mjaft efekt në një kompani nëse nuk lejohet të shërohet me kujdesin e duhur.

Lexoni: Me vetëm katër fjalë, Buffet shpjegon kush është roli kryesor i një menaxheri të mirë

Po kështu, bizneset duhet të sigurohen që po krijojnë mjedise në të cilat punonjësit e tyre ndihen rehat. Ata duhet të ndihen të aftë të flasin nëse mendojnë se një çështje duhet të ngrihet. Edhe nëse janë bërë gabime, ata nuk duhet të mendojnë se po fajësohen në mënyrë disproporcionale për ndonjë çështje që mund të ketë ardhur për shkak të veprimeve të tyre.

/europe

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0