Me vetëm katër fjalë, Buffet shpjegon kush është roli kryesor i një menaxheri të mirë - Business Magazine Albania

Me vetëm katër fjalë, Buffet shpjegon kush është roli kryesor i një menaxheri të mirë

Kohët e fundit pata një bisedë, me dikë shumë më të zgjuar se unë, dhe ajo më tregonte se sa e emocionuar ishte që më në fund kishte dikë që të drejtonte një nga divizionet më të rëndësishme në kompaninë e saj. E pyeta pse mendonte se kishte marrë kaq shumë kohë për të gjetur dikë dhe përgjigja e saj nuk ishte ajo që prisja.

Ajo më tha se kishte takuar shumë kandidatë të talentuar dhe mund të kishte punësuar cilindo prej tyre dhe gjërat do të ishin kryesisht mirë. Megjithatë, ajo ishte e gatshme të priste derisa të gjente dikë që e njihte se mund ta bënte punën pa të. Ishte një kujtesë se udhëheqësit më të mirë nuk janë domosdoshmërisht më të mirët në bërjen e gjërave, por ata janë më të mirët në një gjë të caktuar: gjetjen, pajisjen dhe ndihmën e të tjerëve për të bërë gjërat e tyre.

Nuk mund të mos mendoja përsëri për diçka që mbaj mend të kisha lexuar në një nga letrat e aksionerëve të Ëarren Buffett. Ky ishte i vitit 2010 dhe Buffett po fliste se si kompania e tij i fuqizon menaxherët e saj për të bërë gjërat e tyre. Paragrafi i mëposhtëm është i shkëputur nga letra e tij:

“Në Berkshire, menaxherët mund të fokusohen në drejtimin e bizneseve të tyre: ata nuk u nënshtrohen takimeve në seli, as shqetësimeve financiare dhe as ngacmimeve të Ëall Street. Ata thjesht marrin një letër nga unë çdo dy vjet dhe më telefonojnë kur dëshirojnë. Dhe dëshirat e tyre ndryshojnë: ka menaxherë me të cilët nuk kam folur vitin e fundit, ndërsa ka një me të cilin flas pothuajse çdo ditë. Besimi ynë është te njerëzit dhe jo te proceset. Motoja “punëso mirë, menaxho pak” u përshtatet atyre dhe mua.”

Ishin ato katër fjalë që Buffett i vendos në thonjëza në fund, që më kishin ngulitur në tru dhe po gjenin sërish rrugën për të dalë në sipërfaqe: “Punëso mirë. Menaxho pak”.

Le të jemi të sinqertë, kjo bie ndesh me atë që shumica e menaxherëve besojnë se është puna e tyre. Punësimi është shpesh një funksion i plotësimit të roleve sa më shpejt që të jetë e mundur, dhe menaxhimi është mënyra se si ne sigurohemi që njerëzit në ato role të mos vrapojnë shumë shpejt ose të mos rrëzojnë asgjë. Kjo është mënyra se si ne sigurohemi që ata po i bëjnë gjërat ashtu siç do t’i bënim ne.

Përveçse, një pjesë e qëllimit të punësimit të mirë është që të mos keni nevojë të shqetësoheni nëse ata i bëjnë gjërat ashtu siç do t’i bënit ju. Përveç kësaj, nëse punësoni dikë të cilit duhet t’i mbani dorën, ju ende jeni duke bërë punën e tij.

Në vend të kësaj, ju i punësoni ata për të bërë atë në të cilën janë të mirë. Roli juaj është i ndryshëm.

Lexo edhe: “Mblidhni telefonat”. Vetëm këtë këshillë ka profesori i famshëm për çdo kompani

Unë mendoj se Buffett po sugjeron se shenja e vërtetë e menaxherëve të suksesshëm është se ata bëjnë përpjekjet e tyre për t’u siguruar që kanë punësuar njerëzit e duhur në vend që të humbin kohë për t’i mikromenaxhuar. Nëse ndjeni nevojën për të mikromenaxhuar, një nga dy gjërat është e vërtetë:

E para është se ju punësuat personin e gabuar dhe ata nuk mund ta bëjnë punën pa ju duke i parë mbi supe. Nëse është kështu, varet vërtet nga ju. Keni bërë një punë të dobët duke punësuar dhe keni marrë pikërisht atë që duhet të prisnit.

Ose, dhe ky është skenari më i mundshëm, të kuptuarit tuaj se çfarë do të thotë të menaxhosh njerëzit është prishur. Të menaxhosh mirë njerëzit nuk do të thotë të përfshihesh në çdo vendim. Nuk do të thotë të gjurmosh gjithçka që bëjnë gjatë gjithë ditës ose të kontrollosh vazhdimisht.

Buffett thotë se komunikon me njerëzit që menaxhon një herë në dy vjet. Përtej kësaj, u takon atyre të vendosin se sa shpesh kanë nevojë për kontributin e tij. Jam i sigurt se kjo ndryshon nga individi, por çështja është se nuk përcaktohet nga Buffett.

Në vend të kësaj, menaxhoni duke vendosur pritshmëri të qarta për ekipin tuaj, duke siguruar burimet që u nevojiten, duke i mbajtur ata përgjegjës për performancën e tyre dhe duke festuar suksesin e tyre. Përqendrohuni në këto katër gjëra dhe do të zbuloni se shpenzoni shumë më pak kohë për të menaxhuar dhe ekipi juaj do të shpenzojë shumë më tepër kohë duke shkëlqyer në çdo gjë për të cilën e keni punësuar në radhë të parë.

INC.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0