Ja këshilla që duhet të ndiqni kur jepni një intervistë për punë - Business Magazine Albania

Ja këshilla që duhet të ndiqni kur jepni një intervistë për punë

intervistë për punë

Miliona amerikanë kanë lënë punën e tyre këtë vit në një lëvizje të quajtur “Dorëheqja e Madhe”. 

Vetëm në mars, një rekord prej 4.5 milionë njerëz dhanë dorëheqjen dhe pati 11.5 milionë vende pune, sipas raportit të fundit të Departamentit të Punës për Hapjet e Punës dhe Qarkullimin e Punës. 

Kevin O’Leary, pjesë e panelit të Shark Tank, thotë se këshilla numër një që duhet të ndiqni ndërsa jepni një intervistë është të thoni të vërtetën.

“Menaxherët e burimeve njerëzore kanë një aftësi të lindur për të kuptuar nëse po gënjeni apo jo.” tha O’Leary.  

Në vend që të ekzagjeroni aftësitë ose interesin tuaj, O’Leary thotë se është më mirë të jeni transparent dhe të sinqertë për pjesët e rolit që ju interesojnë më shumë. 

Shfaqja e pikave të forta dhe interesave tuaja mund t’ju bëjë një kandidat më tërheqës për një rekrutues, edhe nëse ato janë jashtë përshkrimit të punës. 

Lexoni: “Mos i anashkaloni kurrë këto 7 pyetje klasike të intervistës së punës”, thotë CEO dhe eksperti i punësimit prej 22 vitesh

Në vend që t’i tregoni intervistuesit atë që mendoni se ata duan të dëgjojnë, “kërkoni gjërat që dëshironi të bëni dhe tregoni menaxherit të burimeve njerëzore pse do të ishte mirë nëse do t’i kishit ato atribute në punën tuaj,” thotë O’Leary. “Arsyeja që ata po ju punësojnë është se ata duan që ju të avanconi misionin e kompanisë.” 

O’Leary gjithashtu thekson se është e rëndësishme të njiheni me misionin e kompanisë, “pa marrë parasysh sa i madh apo i vogël është ai”, përpara se të uleni për intervistën tuaj. 

“Kur e kuptoni misionin dhe mund të filloni të shpjegoni se si mund ta shtoni dhe ta përmirësoni atë dhe të arrini më shpejt tek ai qëllim, do të gjeni shumë akomodim për t’ju tërhequr në organizatë,” thotë ai. 

Dhe mbani mend: Tani është një kohë e shkëlqyer për të kërkuar një punë. Punonjësit e ardhshëm “kanë shumë fleksibilitet” për të kërkuar atë që duan, si paga më të larta ose aftësia për të punuar në distancë. 

“Nëse nuk doni të zhvendoseni në një zyrë të madhe, nuk duhet ta bëni këtë”, tha O’Leary. “Ka kaq shumë kompani që sot do t’ju lejojnë të punoni nga shtëpia ose të punoni nga distanca. Kjo do të thotë që keni fleksibilitet.” 

/cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0