“Mos i anashkaloni kurrë këto 7 pyetje klasike të intervistës së punës”, thotë CEO dhe eksperti i punësimit prej 22 vitesh - Business Magazine Albania

“Mos i anashkaloni kurrë këto 7 pyetje klasike të intervistës së punës”, thotë CEO dhe eksperti i punësimit prej 22 vitesh

Ju nuk mund t’i dini të gjitha pyetjet që do t’ju bëhen në një intervistë pune, por, pavarësisht se sa ka evoluar procesi i punësimit, pyetjet më të thjeshta të intervistës do të mbeten gjithmonë të njëjta.

Si CEO i firmës më të madhe të rekrutimit në botë, Gary Burnison ka punësuar kandidatë për më shumë se 22 vite dhe këshilla e tij është të mos i anashkaloni kurrë këto shtatë pyetje klasike të intervistës së punës.

  1. “Më trego për veten tënde.”

Shumë njerëz përgjigjen duke iu rikthyer rezymesë së tyre. Kjo nuk është ajo që intervistuesi juaj dëshiron të dëgjojë.

Përgjigjia më e mirë dhe më e paharrueshme, është të tregoni një eksperiencë të pazakontë. Flisni për rreth 30 sekonda, më pas lëreni intervistuesin të përgjigjet. Qëllimi është ta bëni atë bashkëbisedues.

  1. “A mund të përshkruani një situatë në të cilën keni marrë iniciativën për të arritur një qëllim?”

Intervistuesi juaj do të dëgjojë shembuj se si keni qenë proaktiv dhe të udhëhequr nga rezultatet. Përshkruani motivimin tuaj dhe se si keni përdorur kreativitetin tuaj për të zgjidhur një problem ose për të identifikuar një mundësi.

  1. “Çfarë vlere sjell?”

Kjo mund të jetë e vështirë sepse është shumë e paqartë. Por, çelësi është të zgjidhni dy ose tre kualifikime kryesore për punën dhe të shpjegoni se si i përmbushni ato.

Për më shumë pozicione të reja, do të dëshironi të kaloni më shumë kohë duke folur për aftësitë teknike. Gjithashtu, fokusohuni në nënvizimin e mënyrës se si menaxhoni, punoni, motivoni dhe angazhoheni me të tjerët.

  1. “Cila është arritja juaj më e madhe në karrierë?”

Kjo është një nga pyetjet më të rëndësishme për t’u përgatitur. Dhënia e një përgjigjeje të mirë mund t’ju japë vendin e punës.

Vetëm mos u zvarrisni për një kohë të gjatë; tregoni një histori të shpejtë me detaje specifike. Ndihuni rehat me përdorimin e fjalës “Unë”. Zgjidhni një arritje që është më e rëndësishme për pozicionin për të cilin po intervistoheni.

Së fundi, përcaktoni sasinë e arritjes: A i keni ulur shpenzimet? Rritja e produktivitetit apo të ardhurave? Edhe diçka që i dha kompanisë njohje të lartë në industrinë e saj vlen.

Lexo edhe: Ja përse është gabim të thuash: “Kjo është një pyetje e shkëlqyer”, gjatë një interviste pune

  1. “Cilat janë dobësitë tuaja?”

Deri tani, intervistuesi tashmë ka një ide se cilat janë pikat tuaja të forta, kështu që ata do të jenë shumë më kureshtarë për atë që mund të përmirësoni. Dhe t’u thuash atyre se “punoni shumë” ose “kujdeseni shumë” nuk do të ishte përgjigja e duhur.

Kompanitë duan një përgjigje të vërtetë nga ju dhe duan të dinë që ju jeni të vetëdijshëm. Përgatitni disa shembuj të fushave në të cilat po punoni, ndoshta diçka që keni theksuar në rishikimin e fundit të performancës së punës. Ose, kontaktoni një ish-shef dhe kërkoni mendimin e tij të sinqertë.

  1. “Çfarë problemi madhor, sfidë apo dështimi ju është dashur të kapërceni? Si e bëre?”

Përveç nënvizimit të aftësive dhe kompetencave tuaja, ju mund të shprehni qëllimin, etikën e punës, përkushtimin personal dhe integritetin.

Kapërcimi i vështirësive të shumta ose domethënëse për të pasur sukses kërkon këto cilësi. Demonstroni elasticitetin tuaj, duke treguar sfidat që keni kapërcyer.

  1. “Pse doni të punoni këtu?”

Çfarë dini për kompaninë? Kjo është një mundësi për ju që të diskutoni “faktorin e përshtatjes”: Çfarë admironi në lidhje me kompaninë, misionin dhe qëllimin e saj, produktet dhe shërbimet dhe kulturën.

Bëni disa kërkime rreth personit, të cilit do t’i raportoni dhe tregoni interes për s dëshironi të mësoni prej tij. Çfarë kanë arritur gjatë karrierës së tyre që aspironi të arrini edhe ju?

cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0