Ja çfarë të rejash solli Apple gjatë eventit lançues të iPhone 13 dhe produkteve të tjera - Business Magazine Albania

Ja çfarë të rejash solli Apple gjatë eventit lançues të iPhone 13 dhe produkteve të tjera

iPhone 13

Jemi në muajin Shtator. Kjodo të thotë se është koha për iPhone e rinj. Apple ka transmetuar ngjarjen lançuese virtuale nga selia e saj në Cupertino, Kaliforni.

Përveç katër modeleve të reja të iPhone, Apple shfaqi edhe disa pajisje të tjera, përfshirë një Apple Watch të ri dhe një iPad Mini të rindërtuar dhe dha përditësime në lidhje me biznesin e saj në rritje të shërbimeve dhe softuerin që funksionon në pajisjet e tij të shumta.

Lexoni: Apple prezanton iPhone 13, risitë dhe çmimi

Më poshtë është gjithçka që Apple njoftoi.

Përshëndetje, iPhone 13

Ekzistojnë katër versione të iPhone 13 për të zgjedhur. Ato variojnë nga ekrani i lirë i Mini 5.4-inç deri tek Pro Max 6.7-inç i trashë dhe i mbushur me veçori. Dallimet vizuale në modelet e reja janë të vogla.

Brenda, çdo telefon funksionon me çipin e ri A15 Bionic të Apple. Ai lejon veçori të zgjeruara si analiza e tekstit në mënyrë të drejtpërdrejtë, animacione të avancuara të hartave dhe identifikim të menjëhershëm vizual të bimëve dhe kafshëve. Të gjitha këto përpunohen në pajisje pa ndihmën e cloud. Opsionet e ruajtjes janë rritur gjithashtu. Të gjithë iPhone-et e rinj fillojnë me 128 GB hapësirë ​​ruajtëse, por për herë të parë, telefonat Pro mund të maksimizohen në 1 terabajt hapësirë.

IPhone 13 Mini fillon me 699 dollarë, iPhone i zakonshëm është 799 dollarë, Pro është 999 dollarë dhe Pro Max fillon me 1.099 dollarë. Porositë paraprake hapen të Premten dhe të gjithë telefonat do të jenë në dispozicion në 24 Shtator.

Apple preku shkurtimisht veçoritë e privatësisë së iPhone-ve të rinj gjatë ngjarjes, ndoshta sepse ishte e etur për të shmangur futjen në polemikat e fundit të skanimit të fotografive në të cilat gjendet.

Truket e kamerës

Ndoshta përditësimi më tërheqës i gjithë ngjarjes ishte veçoria e re video e Apple për iPhone, e quajtur Cinematic Mode. Është një lloj modaliteti video portret që ndryshon automatikisht fokusin dhe mjegullon sfondet për një efekt të rregullueshëm. Në telefonat Pro-model, ju mund të rregulloni thellësinë e fushës dhe fokusin edhe pas filmimit. Ekziston edhe mundësia për të filmuar në formatin ProRes të Apple me cilësi të lartë.

Modelet iPhone Pro morën përditësime në tre lentet e tyre: telephoto, wide dhe ultrawide. Ekzistojnë gjithashtu disa opsione të reja të përparuara për korrigjimin e ngjyrave në pajisje dhe përmirësime fotografish që rregullojnë automatikisht imazhet bazuar në ngjyrat dhe tonet e lëkurës të subjekteve.

IPad i ri dhe iPad Mini

IPad-et më të vegjël morën një përditësim të konsiderueshëm. Apple ka sjellë estetikën e iPad Mini më shumë në përputhje me tabletët e tjerë të saj të ridizejnuar kohët e fundit. Është më e hollë, me qoshe më të rrumbullakosura. Ekrani tani është pak më i madh, me një diametër 8.3 inç. Për të përshtatur këtë format më të gjerë, sensori Touch ID është zhvendosur në pjesën e jashtme. Butoni home është zhdukur dhe tani ka një port USB-C në pjesën e poshtme. Me të vërtetë duket si një iPhone gjigant! Vjen me një modem 5G, dhe kamerat që mund të regjistrojnë në 4K. Është gjithashtu i përshtatshëm për Lapsin e Apple të gjeneratës së dytë, i cili karikohet me wireless në anësorë të tabletit. Mini kushton 499 dollarë dhe do të jetë në dispozicion javën e ardhshme.

Apple gjithashtu ka përditësuar iPad-in e tij të modelit bazë. IPad-i më i lirë merr një çip A13 Bionic, për të cilin kompania thotë se i jep një rritje prej 20% të performancës në krahasim me modelin e kaluar. Kamerat janë përditësuar, veçanërisht lentet e përparme. Tani është një ultrawide 12 megapikselë që mbështet funksionin e Portal-esque Center Stage të Apple, i cili ju mban në kornizë ndërsa lëvizni në një video call. Çuditërisht, kamera është ende e vendosur në një pozicion të çuditshëm përgjatë anës së pajisjes kur jeni në modalitetin e landscape. Ky version më i thjeshtë i iPad-ve funksionon vetëm me lapsa Apple (Apple Pencils) të gjeneratës së parë. Fillon nga 329 dollarë me 64 GB hapësirë ​​ruajtëse.

Ora e re e Apple (Apple Watch)

Karakteristika e spikatur e orës inteligjente më të re të Apple, Apple Watch Series 7, është ekrani i saj i zgjeruar, pasi përditësimet në një nga gjurmuesit më të njohur të shëndetit në botë duken të përsëritura këtë vit. Gjithashtu: Apple nuk ka njoftuar ende një datë lëshimi për këtë orë të re, gjë që tregoon se raportet e mëparshme të vonesave të prodhimit ishin të sakta.

Apple Watch Series 7 do të ketë një ekran Retina, si dhe 20% më shumë sipërfaqe të ekranit sesa ora e mëparshme e Serisë 6. Kjo është për shkak të zvogëlimit të madhësisë së kornizave, si dhe këndeve pak më të rrumbullakosura në orë. Ekrani është gjithashtu më i ndritshëm, Apple pretendon se është 70% më i ndritshëm në ambiente të mbyllura kur kyçi i dorës tuaj është poshtë, gjë që lejon kontrollime më të matura të kohës dhe e gjithë ora është shumë më e qëndrueshme dhe rezistente ndaj pluhurit.

Ekrani ju lejon të lexoni më lehtë tekstet në orë dhe disa mekanizma të tjerë potencialisht argëtues. Disa nga butonat në ekran në aplikacionet native janë më të mëdha. Tani ka edhe një tastierë të plotë në orë. Fatkeqësisht, jetëgjatësia e baterisë është ende e njëjtë rreth 18 orë për karikim, që është një nga pengesat më të mëdha të Apple Watch. Sidoqoftë, kompania pretendon se bateria karikohet më shpejt tani.

Ky nuk është ridizejnimi i orës që ishte përfolur. Por duke pasur parasysh se sa shumë është shitur Ora, mbase nuk i duhej vërtet një ridizejnim. Do të shitet duke filluar nga 399 dollarë kur të dalë këtë vjeshtë, ndërsa orët e Serisë 3 dhe Seria SE do të shiten për 199 dollarë dhe 279 dollarë.

Fitoni më shumë nga Fitness

Kur u lançua vitin e kaluar, shërbimi i abonimit i Apple Fitness+ përfitoi nga integrimi i plotë i pajisjeve të Apple: Filloni një stërvitje në Apple TV tuaj; gjurmoni atë në Apple Watch tuaj; kontrolloni statistikat në iPhone tuaj. Por i mungonte një veçori kryesore që ofronin shërbimet konkurruese të fitnesit si Peloton dhe Fitbit: klasa në grup, si dhe rrjete të mëdha sociale që ju lejojnë të ftoni me lehtësi miqtë tuaj dhe të djersiteni në unison.

Këtë herë Fitness+ njoftoi stërvitje në grup. Nëse jeni në një thirrje FaceTime, thjesht mund të lundroni te aplikacioni Fitness+ dhe të filloni një klasë së bashku. Jo vetëm që mund t’i shihni metrikat tuaja të stërvitjes, por gjithashtu mund t’i shihni miqtë tuaj duke bërë stërvitje. Ju mund të ftoni deri në 32 “miq” ose të njohur të rastësishëm.

Lexoni: Apple sjell komunikimet satelitore në iPhone 13

FItness+ shtoi gjithashtu kategori të reja stërvitore, duke përfshirë Pilates dhe stërvitje për sportet e dëborës. Karakteristikat qetësuese, të lidhura me pandeminë përfshijnë meditimin në Fitness+ me tema si Qetësia dhe Mirësia. Ju gjithashtu mund të gjeni të njëjtat meditime në aplikacionin Mindfulness në iPhone tuaj. Nëse jeni një abonent i ri në Fitness+, ju merrni një muaj provë falas, por nëse blini një Apple Watch, ju merrni tre muaj falas. Fitness+ është gjithashtu e bashkuar me abonimin Apple One, i cili përfshin deri në gjashtë shërbime të Apple në një çmim.

/msn

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0