Apple prezanton iPhone 13, risitë dhe çmimi - Business Magazine Albania

Apple prezanton iPhone 13, risitë dhe çmimi

Kompania Apple ka prezantuar mbrëmjen e kësaj të marte modelin iPhone 13. Prezantimi u be nga këshilltari i kompanisë Tim Cook drejtpërdrejt nga California.

Ky telefon i fundit ka bërë një përmirësim të ndjeshëm të procesorit që tani është A15 Bionic me 6 bërthama i cili përfshin 15 miliardë gjysmëpërçues individualë. Rezultati është se ai ka aftësinë të kryejë 15.8 trilion operacione në sekondë.

iPhone 13 ka përmirësuar më shumë cilësinë e imazheve sidomos atyre të marra në lëvizje pasi sistemi i stabilizimit të imazhit është integruar. Ai është i pajisur me dy kamera 12 Megapixel. Tek videot është shtuar funksioni Cinematic, në mënyrë që niveli i xhirimit të arrijë nivelet e regjistrimit profesional të videove.

iPhone 13 mini fillon me 699 dollarë, me kapacitet ruajtjeje të të dhënave nga 128 deri në 512 Gigabyte ndërsa iPhone 13 Pro shkon në 999 dollarë. Këtë vit modelet e iPhone nisin me versionin më të vogël prej 128GB, 256GB dhe 512GB për të dy modelet. Për herë të parë ju mund të dyfishoni kapacitetet dhe iPhone ta merrni me një memorie prej 1TB me një çmim rreth 1600$.

Sa i përket iPhone 13 Max dhe Max Pro, përmirësimet fokusohen në sistemin krejtësisht të ri të tre kamerave. Të gjitha kamerat janë përmirësuar në sistemin e natës, i cili optimizon cilësinë e figurës në kushte të ndriçimit të ulët. Cook prezantoi edhe iPad -et e rinj.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0