Apple sjell komunikimet satelitore në iPhone 13 - Business Magazine Albania

Apple sjell komunikimet satelitore në iPhone 13

komunikimet satelitore

Apple mund të jetë partner me Globalstar për të sjellë lidhjen e komunikimit satelitor në modelet e ardhshme të iPhone 13, sipas një njoftimi nga analisti i Apple, Ming-Chi Kuo.

Çfarë ndodhi: Një version i personalizuar i çipit bazë të Qualcomm X60 që pritet të përdorë Apple në iPhone 13 do të mbështesë komunikimet satelitore të orbitës së ulët (LEO).

Përdoruesit e iPhone 13 do të jenë në gjendje të përdorin drejtpërdrejt shërbimet e komunikimit satelitor të Globalstar në pajisjet e tyre nëse Apple partnerizohet me ofruesin e shërbimit të komunikimit satelitor LEO, tha Kuo, sipas raportit.

Lexoni: Apple do të kërkojë në iPhone imazhe të abuzimit seksual të fëmijëve

Apple mund të përdorë gjithashtu veçorinë e komunikimit satelitor në kufjet e saj të ardhshme Apple AR dhe Apple Car.

Pse ka rëndësi: Apple pritet të lançojë serinë e re të iPhone 13 në shtator.

Karakteristika e lidhjes së komunikimit satelitor do ta bëjë iPhone 13 më tërheqës për konsumatorët pasi do t’u mundësojë atyre të bëjnë thirrje dhe të dërgojnë mesazhe në zona që nuk kanë mbulim standard 4G ose 5G.

IPhone 12, i lançuar vitin e kaluar, është smartphone i parë i Apple i pajisur me 5G.

Aksionet e Apple u mbyllën 0.7% më të larta në tregtimin e së Premtes në 148.60 dollarë, ndërsa aksionet e Globalstar u mbyllën 5.9% më të larta në 1.43 dollarë.

/businessinsider

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0