Italia shfuqizon tarifën fikse dhe taksën rrugore për transportuesit shqiptarë » Business Magazine Albania – Media Dixhitale dedikuar Sipërmarrjes
Përditësuar së fundmi: 01/07/2016

Italia shfuqizon tarifën fikse dhe taksën rrugore për transportuesit shqiptarë

Share
nga Denisa Marku
Kor 01, 2016

Italia ka shfuqizuar tarifën fikse dhe taksën rrugore për të gjithë transportuesit shqiptarë. Lajmin fillimisht e dha kryeministri Edi Rama nëpërmjet një postimi në rrjetin social “Facebook”.

Përmes këtij vendimi të marrë nga deputetët italianë në Parlament, i jepet zgjidhje një problemi të vjetër, të mbartur vit pas viti për shkëmbimet midis dy vendeve.

Për shfuqizimin e tarifës fikse dhe taksës rrugore, kryeministri Rama dhe ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, falënderuan kryeministrin italian Matteo Renzi.

“Lajm i mirë. Parlamenti italian heq detyrimin e transportuesve shqiptarë për‪ #‎DirittoFisso & taksën e qarkullimit”, shkruan Rama.

“Pas shumë vjet përpjekjesh dhe negociatash dypalëshe, sot Parlamenti i Italisë ka miratuar shfuqizimin e tarifës fikse dhe taksës rrugore për transportuesit shqiptarë.

Më në fund i jepet zgjidhje një problemi të vjetër, i mbartur vit pas viti si një pengesë shumë e madhe për shkëmbimet midis dy vendeve tona.

Heqja e “Diritto Fisso” dhe e taksës rrugore u bë e mundur falë përpjekjeve dhe këmbënguljes sonë, si dhe vullnetit të mirë të qeverisë Renzi për t’i lehtësuar kësisoj punën transportuesve në funksion të rritjes së shkëmbimeve tregtare të dy vendeve tona”, shprehet më tej Bushati.

 

/Shekulli Online

Subscribe në kanalin tonë në YouTube


Evente