Italia raporton se i është përgjysmuar sasia e gazit rus - Business Magazine Albania

Italia raporton se i është përgjysmuar sasia e gazit rus

Italia është bërë e fundit nga një mori vendesh evropiane që raporton shkurtime të mëtejshme në furnizimin e saj me gaz rus. Gjigandi italian energjetik Eni tha se do të merrte vetëm gjysmën nga 63 milionë metër kub në ditë që kishte kërkuar nga Gazprom të premten, pasi përjetoi mungesa për dy ditë.

Gjermania ka akuzuar Gazpromin se po përpiqet të rrisë çmimet e energjisë, duke ulur ndjeshëm furnizimet.

Gazprom thotë se riparimet e gazsjellësit Nord Stream janë fajtorë.

Rusia furnizon 40% të gazit natyror të Bashkimit Evropian. Ajo gjithashtu furnizon 27% të naftës së importuar të BE-së dhe blloku i paguan Rusisë rreth 400 miliardë euro (430 miliardë dollarë) në vit në këmbim.

BE-ja ka bërë lëvizje për të hequr qafe karburantet fosile ruse në përgjigje të pushtimit të Ukrainës nga Vladimir Putin, duke ndaluar shumicën e importeve të naftës deri në fund të 2022.

Ajo është zotuar të zvogëlojë importet e gazit nga Rusia me dy të tretat brenda një viti, por ka qenë e vështirë të arrihet marrëveshje për ndonjë masë të mëtejshme, siç është ndalimi i plotë i importit.

Vendeve anëtare u është kërkuar të ruajnë gazin gjatë muajve më të nxehtë të verës përpara se kërkesa për karburant të rritet në dimër, por lëvizjet e fundit të Rusisë për të reduktuar furnizimin kanë thelluar shqetësimet se kontinenti mund të luftojë për të krijuar depo të mjaftueshme.

Lexo edhe: “Problemi francez” që po rrezikon varësinë e gazit rus në Europë

Italia mund të shpallë një “gjendje alarmi” të shtuar për gazin javën e ardhshme nëse Rusia vazhdon të frenojë furnizimet e saj, thanë dy burime qeveritare për Reuters.

Një veprim i tillë do të nxiste një sërë masash që synojnë reduktimin e konsumit, duke përfshirë racionimin e gazit për përdoruesit e përzgjedhur industrialë sipas kontratave ekzistuese, rritjen e prodhimit në termocentralet e qymyrit dhe kërkesën për importe gazi nga furnizues të tjerë.

Ndërkohë, Franca tha se nuk kishte marrë asnjë gaz rus nga Gjermania që nga 15 qershori, por vendi po merr furnizime nga gjetkë.

Gjermania e ka akuzuar Gazpromin për përpjekje për të rritur çmimet e energjisë duke ulur ndjeshëm furnizimet, por firma energjetike tha se kjo ishte për shkak të kthimit të vonuar të pajisjeve të servisuara nga Siemens Energy e Gjermanisë në Kanada.

Austria ka raportuar gjithashtu rënie të mëdha në furnizimin me gaz rus. Kremlini ka thënë se kjo nuk ishte e paramenduar.

Polonia, Bullgaria, Finlanda, Danimarka dhe Holanda tashmë kanë pezulluar furnizimet e tyre të gazit rus pasi ata refuzuan një kërkesë për të paguar në rubla ruse.

Kërkesa e Rusisë për pagesa u pa si një përpjekje për të rritur rublën pasi u godit nga sanksionet perëndimore. Kërkesa më e madhe e këmbimit valutor për rubla ka të ngjarë të rrisë kërkesën dhe të rrisë vlerën e monedhës./ BBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0