iPhone 15 mund të vijë me një nga përmirësimet më të mëdha në vite - Business Magazine Albania

iPhone 15 mund të vijë me një nga përmirësimet më të mëdha në vite

Konfindustria

Në të ardhmen, modele të reja të iPhone-ve, të pritshme si zakonisht në shtator, mund të kenë një karakteristikë që asnjë iPhone nuk ka pasur kurrë më parë: një portë gjenerike për karikim.

Sipas analistëve dhe raporteve mediatike, modeli i ri i iPhone-ve mund të përfshijë një portë karikimi USB Type-C në pjesën e poshtme të telefonit. Kjo është po ajo portë ngarkimi që është përdorur në shumicën e laptopëve të shitur në vitet e fundit, si dhe në telefonat Android, iPad-et dhe pajisjet e tjera nga Kindle deri te kufje të vogla.

Kontaktori USB-C do të zëvendësonte portën kryesore të Apple, portën Lightning, që ka qenë pjesë e fundit e çdo modeli të iPhone-ve që është lansuar që nga viti 2012.

Lexo edhe:Apple lëshon paralajmërimin e ashpër për përdoruesit e iPhone që bien në gjumë me telefonin e tyre

Ky ndryshim do të ishte një ndër përmirësimet më të mëdha për iPhone në vite për konsumatorët.

Përdoruesit e iPhone nuk do të kishin më nevojë të merrnin dy kabuj të ndryshme për telefonin e tyre dhe pajisje të tjera gjatë udhëtimit. Përdoruesit e Android mund të merrnin kabllo nga persona që kanë iPhone. Përdoruesit e iPhone mund të merrnin kabllo nga çdo person që përdor një laptop më të ri. Shkollat dhe bizneset mund të standardizojnë një lloj kablloje për flotën e tyre të pajisjeve. USB-C madje mund të lejonte iPhone-të të kenë qasje në shpejtësi më të lartë të ngarkimit.

Edhe pse Apple nuk ka konfirmuar ende se iPhone-et e reja do të kenë një portë ngarkimi USB-C, dhe nuk ka përgjigjur ndaj një kërkese për koment, kjo ndryshim është i pakapshëm.

Një rregullore e re e miratuar nga Bashkimi Evropian vitin e kaluar kërkon portat USB-C në smartphone të reja deri në vitin 2024. Apple është i pakënaqur që të prodhojë një model iPhone vetëm për tregun evropian. “E qartë, do të duhet të pajtohemi,” u shpreh Greg Joswiak, drejtori kryesor i marketingut të Apple, vitin e kaluar.

“Jemi të shqetësuar që rregulloreja që kërkon vetëm një lloj lidhësi për të gjitha pajisjet në treg do të dëmtojë konsumatorët evropianë duke ngadalësuar hyrjen e inovacioneve të dobishme në standarde të ngarkimit, përfshirë ato që lidhen me sigurinë dhe efikasitetin e energjisë,” tha Apple në letër. “Ajo që ju lejon të bëni është të keni mbi një miliard njerëz – nuk është një numër i vogël i njerëzve që kanë këtë lidhës në anën e majtë [duke treguar lidhësin Lightning] – të jenë në gjendje të përdorin atë që tashmë kanë dhe të mos kenë ndërprerje,” tha Greg Jozwiak, zëvendëspresidenti i lartë i marketingut në nivel botëror të Apple, në vitin 2022.

cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0