Inteligjenca artificiale zbulon ushqimin e së ardhmes, një sallatë me insekte dhe… - Business Magazine Albania

Inteligjenca artificiale zbulon ushqimin e së ardhmes, një sallatë me insekte dhe…

Imazhet e krijuara nga Inteligjenca Artificiale tregojnë se si mund të duket dieta ushqimore pas 30 vitesh, pasi do të jemi të detyruar të hamë në një mënyrë krejt ndryshe nga sot.

Një ekip ekspertësh në FixOurFood, një program kërkimor i udhëhequr nga Universiteti i York-ut, kanë sjellë në jetë menynë e vitit 2054, e cila përmban pjata të çuditshme si biftekët e krijuar në laborator, sallata me insekte, makarona bimore etj.

Këto krijime të pazakonta mund të zëvendësojnë pjatat tradicionale, besojnë shkencëtarët, pasi kanë gjurmë më të ulëta të karbonit, që do të thotë se mund të ndihmojnë në betejën kundër ndryshimit të klimës. Po a do të përshtatej njeriu me këto pjata që duket sikur janë pjesë e një kuzhine nga galaktikat e tjera?

Studimet tregojnë se mishi i kuq dhe bulmeti  janë përgjegjës për një pjesë të madhe të emetimeve të gazeve serrë, ndaj zëvendësuesi më i mirë, sipas ekspertët, janë insektet. Karkalecat, krimbat dhe milingonat janë miqësore me mjedisin, sepse ato shfrytëzojnë më pak burime natyrore sesa rritja e bagëtive dhe janë gjithashtu një alternativë e shëndetshme. Madje tashmë janë shpallur si superushqimi i radhës sepse janë të mbushura plot me proteina, lëndë ushqyese, kalium, magnez dhe tri herë më shumë acide yndyrore.

Mishi i rritur në laborator është gjithashtu duke u shqyrtuar si alternativë, ndonëse ende është duke kaluar nëpër pengesa ligjore dhe rregullatorë, por deri në vitin 2054 ekipi mendon se do të jetë i disponueshëm për t’u blerë lirisht. Kjo metodë futuriste ofron një alternativë ndaj mishit të kafshëve të vërteta, ndërsa shijon pak a shumë njësoj. top-channel

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0