Inteligjenca Artificiale tejkalon normalen. Siriania,“Bisedon” me nënën e vdekur - Business Magazine Albania

Inteligjenca Artificiale tejkalon normalen. Siriania,“Bisedon” me nënën e vdekur

Pas vdekjes së nënës së saj, Sirine Malas ishte e dëshpëruar për një rrugëdalje për të tejkaluar pikëllimin e saj, shkruan Sky News.

“Kur jeni të dobët, pranoni gjithçka”, tha ajoAktorja ishte ndarë nga e ëma Najah pasi ishte larguar nga Siria, vendlindja e tyre – për t’u vendosur në Gjermani në vitin 2015.

Në Berlin, Sirine solli në jetë fëmijën e parë, vajzën e quajtur Ischtar dhe nuk donte asgjë sesa ta takojë me të ëmën e saj. Por para se ta kishin mundësinë, ndodhi tragjedia.

Najah vdiq papritmas pas problemeve që i kishte me veshkat në vitin 2018 në moshën 82-vjeçare.

“Ishte një udhërrëfyes në jetën time”, tha Sirine për të ëmën e vet, për të cilën theksoi se “e mësoi fillimisht ta dojë veten”.

Najah vdiq papritmas pas problemeve që i kishte me veshkat në vitin 2018 në moshën 82-vjeçare.

“Ishte një udhërrëfyes në jetën time”, tha Sirine për të ëmën e vet, për të cilën theksoi se “e mësoi fillimisht ta dojë veten”.

“Ju thjesht dëshironi ndonjë dalje. Me gjithë ato emocione… nëse e lë aty, ajo thjesht fillon të të vrasë, të të mbytë. Doja të kisha shansin e fundit (të flasë me të)”, shtoi Sirine.

Pas katër vjet përpjekjesh për të përballur humbjen e saj, Sirine iu drejtua Project December, një vegël e inteligjencës artificiale që pretendon se “simulon të vdekurit”.

Përdoruesit plotësojnë një formular të shkurtër në internet me informacione për personin që kanë humbur, duke përfshirë moshën e tyre, marrëdhënien me përdoruesin dhe një citim nga personi.

Përgjigjet më pas futen në një chatbot me AI të mundësuar nga GPT2 e OpenAI, një version i hershëm i modelit të gjuhës së madhe pas ChatGPT. Kjo gjeneron një profil të bazuar në kujtesën e përdoruesit të personit të vdekur.

Modele të tilla zakonisht trajnohen në një gamë të gjerë librash, artikujsh dhe tekstesh nga e gjithë interneti për të gjeneruar përgjigje ndaj pyetjeve në një mënyrë të ngjashme me një mjet parashikimi fjalësh. Përgjigjet nuk bazohen në saktësinë faktike.

Me një kosto prej 10 dollarësh, përdoruesit mund të dërgojnë mesazhe në chatbot për rreth një orë.

Për Sirine, rezultatet e përdorimit të chatbot ishin “të frikshme”.

“Kishte momente që më janë dukur shumë reale. Ka pasur edhe momente kur mendova se kushdo mund të ishte përgjigjur në këtë mënyrë”, shtoi ajo.

Duke imituar nënën e saj, mesazhet nga chatbot i referoheshin Sirinës me emrin e kafshës së saj – të cilën ajo e kishte përfshirë në formularin në internet – e pyetën nëse po hante mirë dhe i thanë se po e shikonte. news.sky

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0