Inflacioni 0.3 për qind për shkak të uljes së vazhdueshme të çmimeve


Inflacioni qëndroi në nivele minimale për të tretin muaj me radhë duke shënuar një situatë të paprecedentë në ekonomi.

Insituti i Statistikave raportoi se në prill, inflacioni vjetor rezultoi vetëm 0.3 për qind, në të njëtin nivel që ishte edhe në mars. Të dhënat e detajuara konfirmojnë se shkaku kryesor i inflacionit të ulët mbetet rënia e çmimit të naftës.

Por ulje çmimesh ka patur edhe në grupet e tjera si veshjet edhe shëndetesia. Ndërsa dy zëra ku çmimet kanë vazhduar të rriten janë ushqimet dhe arsimi.

Rënia e inflacionit në këto nivele ka shqetësuar Bankën e Shqipërisë, e cila ka nisur një seri tjetër valë uljesh të normës bazë të interesit, duke e zbritur atë në 1.25 për qind.

 

/Top-Channel

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale