India revolucion në sektorin e energjisë diellore - Business Magazine Albania

India revolucion në sektorin e energjisë diellore


India po masivizon gjithnjë e më shumë industrinë e energjisë diellore, për të cilën ka shpenzuar miliarda dollarë për dhjetëra projekte.

Pikërisht masivizimi i kësaj industrie ka bërë që çmimi i energjisë diellore të bjerë gjatë muajve të fundit, madje në nivelet e çmimit të energjisë së qymyrit.

Kjo do të thotë që projektet për energjinë e rinovueshme kanë rezuluar shumë efektive në një vend ku rreth 300 milionë njerëz vuajnë mungesën e energjisë elektrike.

Çmimi i energjisë diellore është aktualisht 10-15 për qind më e lartë se ajo e qymyrit dhe nëse do të vijohet këto trende çmimi i energjisë dillore do të jetë 10% më i ulët se ai ajo e qymyrit brenda vitit 2020.

Aktualisht qytetet më të mëdha të Indisë vuajnë nga ndërprerjet e shpeshta të energjisë elektrike.

 

/Ky artikull u publikua së pari nga TechSot.al. Business Magazine Albania ka të drejta të plota të ripublikimit të këtij artikulli, në bazë të marrëveshjes mes palëve.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0