Google shpallet vendi më i mirë i punës për vitin 2017


Ndoshta nuk ka qënë një vit i mirë për Google, por punonjësit e Google vazhdojnë ta pëlqejnë këtë kompani.

Lexoni: Vajza aziatike që la Google: ‘Kultura atje është vërtetë dekurajuese’

Gjigandi i teknologjisë renditet i pari në listën 50 kompanitë më të mira për vitin 2017, sipas faqes së punës Comparably. Punonjësit në mënyrë anonime i renditën vet kompanitë e tyre gjatë këtij viti nga muaji Janar deri në Nëntor.

Google pasohet nga Facebook, Salesforce, LinkedIn, Netflix, dhe Amazon.

Comparably gjithashtu renditi kompanitë më të mira për gratë dhe kompanitë më të mira për diversitetin për këtë vit. Një renditje më e hershme nga Comparably nuk e bëri pjesë të listës 10 kompanitë e duhura për femrat Google. Ndërsa në listën e kompanive më të mira për diversitetin racor, Google renditet në vendin e gjashtë.

Lexoni: Nuk është vetëm Google – shumë kompani po luftojnë me diversitetin në vendin e punës

Kjo është lista e plotë e vendeve më të mira të punës për vitin 2017:

google-shpallet-vendi-mire-punes-per-vitin-2017-businessmag

 1. Google, Mountain View, CA
 2. HubSpot, Cambridge, MA
 3. Facebook, Menlo Park, CA
 4. Salesforce, San Francisco, CA
 5. Cornerstone OnDemand, Santa Monica, CA
 6. Indeed, Austin, TX
 7. LinkedIn, Mountain View, CA
 8. Intuit, Mountain View, CA
 9. Netflix, Los Gatos, CA
 10. Zillow, Seattle, WA
 11. Amazon, Seattle, Washington
 12. VMware, Palo Alto, CA
 13. Adobe, San Jose, CA
 14. T-Mobile, Bellevue, WA
 15. Vertafore, Denver, CO
 16. Microsoft, Redmond, WA
 17. Zendesk, San Francisco, CA
 18. Apple, Cupertino, CA
 19. Insight Global, Atlanta, GA
 20. Jive Communications, Orem, UT
 21. Workfront, Lehi, UT
 22. Golden Hippo Media, Woodland Hills, CA
 23. Pegasystems, Cambridge, MA
 24. Pluralsight, Farmington, UT
 25. Slack, San Francisco, CA
 26. HCA Holdings, Nashville, TN
 27. Workday, Pleasanton, CA
 28. Red Hat, Raleigh, NC
 29. PepsiCo, Purchase, NY
 30. Cisco, San Jose, CA
 31. ZipRecruiter, Santa Monica, CA
 32. GoDaddy, Scottsdale, AZ
 33. Liberty Mutual Insurance, Boston, MA
 34. Airbnb, San Francisco, CA
 35. Costco, Issaquah, WA
 36. Atlassian, San Francisco, CA
 37. NVIDIA, Santa Clara, CA
 38. SAP, Newton Square, PA
 39. Nike, Beaverton, OR
 40. Capital One, McLean, VA
 41. Starbucks, Seattle, WA
 42. Kaiser Permanente, Oakland, CA
 43. Riot Games, Los Angeles, CA
 44. Quicken Loans, Detroit, MI
 45. Box, Redwood City, CA
 46. Chegg, Santa Clara, CA
 47. Pinterest, San Francisco, CA
 48. TripAdvisor, Needham, MA
 49. Petco, San Diego, CA
 50. GE Digital, San Ramon, CA

/Mashable

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale