Nuk është vetëm Google - shumë kompani po luftojnë me diversitetin në vendin e punës

Nuk është vetëm Google – shumë kompani po luftojnë me diversitetin në vendin e punës


Një memorandum i brendshëm i shkruar nga një inxhinier mashkull i Google ka rihapur një debat të ndezur rreth përfaqësimit në Silicon Valley. Zëvendës presidentja e re e Google që nga ajo kohë ka dalë kundër kërkesave qendrore të memorandumit – të cilat përfshijnë deklarata rreth grave që janë biologjikisht të papërshtatshme për punë inxhinierike – por debati vazhdon ende të bëjë bujë.

Sipas raporteve më të fundit femrat përbëjnë më së shumti 30 % të roleve udhëheqëse dhe më pak se 27 % të roleve teknike në këto kompani.

Lexoni: Doni të zgjeroni ekipin tuaj? Ja ku mund të gjeni personat e duhur

Twitter, kompania më e vogël sipas numrit të të punësuarve, ka shkallën më të lartë të udhëheqjes femërore në 30%. Ajo gjithashtu ka nivelin më të ulët të femrave në pozita teknike, siç janë inxhinierët në 15 %.

Pjesa e femrave në punët e teknologjisë dhe udhëheqjes në kompanitë e teknologjisë së lartë

Demografia racore nuk është shumë e ndritshme.

Njerëzit me ngjyrë dhe latinët janë të përfaqësuar në një shkallë shumë më të ulët se sa popullata e tyre në Shtetet e Bashkuara. Facebook, i cili së fundmi ka raportuar numra të rinj të diversitetit, kishte pjesën më të madhe të njerëzve me ngjyrë, veçanërisht aziatikët, në punët e teknologjisë. Amerikanët aziatikë priren të jenë të mbivlerësuar në role teknike, por të nënpërfaqësuar në pozita udhëheqëse.

Demografia e SHBA-së për punë të teknologjisë në kompanitë e mëdha teknologjike

Amazon, Apple dhe Google të gjithë kishin 31 % të udhëheqjes së tyre të përbërë nga aziatikët, latinët dhe zezakët. Këto kompani gjithashtu raportojnë “të tjerë” dhe njerëz që janë me dy ose më shumë prejardhje, por ata zakonisht janë nën 2%.

Demografia e SHBA-ve për vendet e lidershipit në kompanitë e mëdha teknologjike

Pabarazia ekziston në të gjitha nivelet e punës, por kështu bëjnë edhe zgjidhjet. Për shembull, më poshtë ju paraqitet numri i femrave dhe minoriteteve, të cilat do të futen për shkenca kompjuterike në shkollat e mesme këtë vit.

Lexoni: A paguhen më pak femrat sesa meshkujt edhe në shtetet perëndimore?

burimi: recode

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0