Google Drive së shpejti do t’ju lejojë të ruani të gjithë dokumentat e kompjuterit tuaj


Google Drive është gati të jetë ‘përgjigjia’ për të gjitha nevojat për ruajtjen e të gjithë materialeve në kompjuterin tuaj dhe jo vetëm skedarët që krijoni dhe ngarkoni duke përdorur shërbimet e saj të bazuara në cloud, si Google Docs dhe Photos.

Gjigandi i kërkimit sapo njoftoi një mjet të ri të Backup dhe Sync, e cila do t’u japë përdoruesve të përditshëm mundësinë për të ruajtur të gjitha dosjet dhe fotot në kompjuterët e tyre në Google Drive.

Ajo do të bëjë menaxhimin e skedarëve në cloud për një përvojë më të mirë për përdoruesit. Në vend që të krijoni dosje krejtësisht të reja, ky mjet do të rikrijojë sistemin tuaj të dosjeve në Drive.

Google thotë se e ka krijuar këtë mjet duke patur në mendje përdoruesit e Drive, kështu që kjo nuk është domosdoshmërisht e ndërtuar për sistemet komplekse që bizneset kanë tendencë të përdorin. Në vend të kësaj, do t’u japë përdoruesve individual një mënyrë më të lehtë për të ruajtur dosjet e tyre.

Ky mjet i ri ju lejon që të zgjidhni dosjet në kompjuterin tuaj për t’u ruajtur në Drive. Nëse nuk paguani për ruajtje shtesë dhe keni një ton me skedarë në tavolinën e punës, ju mund të përdorni hapësirën prej 15 GB të ofruar në llogaritë falas, por gjithnjë mund të paguani për më shumë hapësirë ruajtje.

Google do ta lançoë këtë tipar të ri më 28 Qershor ndërsa të regjistruarit në klasën e biznesit ‘G Suite’ do ta përfitojnë këtë funksionalitet më vonë këtë vit.

Burimi: mashable.com

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale