Google Drive së shpejti do t'ju lejojë të ruani të gjithë dokumentat e kompjuterit tuaj - Business Magazine Albania

Google Drive së shpejti do t’ju lejojë të ruani të gjithë dokumentat e kompjuterit tuaj


Google Drive është gati të jetë ‘përgjigjia’ për të gjitha nevojat për ruajtjen e të gjithë materialeve në kompjuterin tuaj dhe jo vetëm skedarët që krijoni dhe ngarkoni duke përdorur shërbimet e saj të bazuara në cloud, si Google Docs dhe Photos.

Gjigandi i kërkimit sapo njoftoi një mjet të ri të Backup dhe Sync, e cila do t’u japë përdoruesve të përditshëm mundësinë për të ruajtur të gjitha dosjet dhe fotot në kompjuterët e tyre në Google Drive.

Ajo do të bëjë menaxhimin e skedarëve në cloud për një përvojë më të mirë për përdoruesit. Në vend që të krijoni dosje krejtësisht të reja, ky mjet do të rikrijojë sistemin tuaj të dosjeve në Drive.

Google thotë se e ka krijuar këtë mjet duke patur në mendje përdoruesit e Drive, kështu që kjo nuk është domosdoshmërisht e ndërtuar për sistemet komplekse që bizneset kanë tendencë të përdorin. Në vend të kësaj, do t’u japë përdoruesve individual një mënyrë më të lehtë për të ruajtur dosjet e tyre.

Ky mjet i ri ju lejon që të zgjidhni dosjet në kompjuterin tuaj për t’u ruajtur në Drive. Nëse nuk paguani për ruajtje shtesë dhe keni një ton me skedarë në tavolinën e punës, ju mund të përdorni hapësirën prej 15 GB të ofruar në llogaritë falas, por gjithnjë mund të paguani për më shumë hapësirë ruajtje.

Google do ta lançoë këtë tipar të ri më 28 Qershor ndërsa të regjistruarit në klasën e biznesit ‘G Suite’ do ta përfitojnë këtë funksionalitet më vonë këtë vit.

Burimi: mashable.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0