77% e trafikut në Google është i enkriptuar


Për vite të tëra, gjigandët e internetit, duke përfshirë edhe Google dhe Facebook, kanë paralajmëruar për rëndësinë e përdorimit të HTTPS, një protokoll i sigurt i internetit që kodon trafikun tuaj dhe e bën atë shumë më të vështirë për këdo që përpiqet të përgjojë në komunikimet tuaja.

Pra, ku është niveli i mbrojtjes nga HTTPS për vitin 2016? Sipas një Raporti Transparence nga Google, të fokusuar në HTTPS, botuar për herë të parë të martën, vetë Google është duke performuar goxha mirë. TechSot.Al raporton se 77% e kërkesave në serverat e Google-it janë të enkriptuara aktualisht, nga 50% në janar të vitit 2014 – edhe pse vlen të përmendet se këto shifra nuk përfshijnë trafikun e YouTube.

Shërbimi ndoshta më i rëndësishëm i Google, Gmail, është 100% i enkriptuar, siç është Google Drive – nuk është një surprizë që Gmail është vetëm-HTTPS që nga marsi 2014. Maps, Finance, News dhe Advertising janë të gjitha mbi 50%, ku dy të fundit tregojnë një rritje të madhe në dy vitet e fundit.

 

/Ky artikull u publikua së pari nga TechSot.al. Business Magazine Albania ka të drejta të plota të ripublikimit të këtij artikulli, në bazë të marrëveshjes mes palëve.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale