Google dhe Levi’s prezantojnë një xhaketë të mençur që mund t’ju përgjigjet thirrjeve dhe të bëjë selfie


Xhaketa e re e Levi’s është injektuar me teknologjinë Jacquard të Google. Teknologjia që ndodhet brenda xhaketës mbështetet në një “etiketë” të mundësuar nga Bluetooth që ngjitet në mëngën e majtë të xhaketës, e cila vepron si një touchpad, kështu që përmes saj ju mund të kontrolloni muzikën tuaj dhe një pjesë të vogël të aplikacioneve të tjera.

Lexoni: Google Maps sjell një risi për autobusët në Prishtinë

Etiketa e Bluetooth gjithashtu do të shkaktojë dridhje për disa lloje njoftimesh dhe gjithçka kontrollohet përmes touchpad-it në mëngën e majtë. Duke përdorur aplikacionin Jacquard, ju mund të vendosni se cilat aplikacione dëshironi t’i përdorni me secilin gjest (janë katër prej tyre: një rrëshqitje lart, rrëshqitje poshtë, trokitje e lehtë e dyfishtë dhe mbulimi.)

Ju gjithashtu mund ta programoni xhaketën për të punuar me shumë aplikacione. Përveçse jeni në gjendje të kontrolloni muzikën dhe t’u përgjigjeni thirrjeve, gjithashtu mund të përdorni gjeste për të bërë një selfie nga telefoni juaj, të përdorni Google Assistant, ose të merrni një përmbledhje të ditës tuaj bazuar në kalendarin tuaj dhe kushtet aktuale të trafikut.

The new bluetooth tag is much smaller than the previous Jacquard jacket.

Lexoni: Google vjen me një super-kompjuter, i cili është 10 mijë vjet më i shpejtë se kompjuteri aktual

Ekziston gjithashtu një veçori e re “Gjithmonë së bashku” që mund t’ju dërgojë një alarm nëse jeni ndarë nga telefoni juaj për derisa e keni veshur xhaketën.

E gjithë kjo mund të duket akoma si diçka e vështirë për t’u besuar. Ndërsa teknologjia e Google Jacquard, e cila mbështetet në një lloj të veçantë të fibrës përcjellëse, ka marrë shumë vëmendje me kalimin e viteve, shumica e konsumatorëve ndoshta nuk e ndiejnë ende nevojën për ta pasur këtë teknologji në veshjet e tyre.

Por Ivan Poupyrev, i cili drejton teknologjinë Jacquard në Google, vëren se shqetësimet e tanishme rreth kohës së kaluar në ekran dhe varësisë së telefonit mund ta bëjnë një platformë si Jacquard më tërheqëse.

“Tani për tani ka disa pakënaqësi kundrejt ekraneve dhe njerëzit janë tepër të përqendruar në telefon,” thotë ai. “Vizioni që qëndron pas kësaj është llogaritja e ambientit dhe ideja e llogaritjes së ambientit është shumë e kundërt me idenë e telefonit. Ideja është që funksionaliteti juaj ka pika të shumta prekjeje dhe ju mund të keni qasje në të njëjtat karakteristika, por nga shumë gjëra të ndryshme.”

Mashable

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale