Google Maps sjell një risi për autobusët në Prishtinë


Disa javë më parë, Google lançoi ​​funksionalitetin më emocionues të Google Maps të parë ndonjëherë për pajisjet Android dhe iOS që suportojnë realitetin e shtuar (AR), që në thelb është një udhëzues virtual në kamerën e telefonit tuaj.

Lexoni: Me Google Maps tashmë mund t’iu dërgoni mesazhe bizneseve

Por, ndërsa Google i ka të gjitha këto funksionalitete të disponueshme për përdoruesit global, njerëzit që përdorin transportin publik në Prishtinë, kryeqytetin e Kosovës, duhej të mbështeteshin ose në aplikacionin lokal të quajtur Prishtina Buses ose në stilin klasik që të pyesnin personat e tjerë për destinacione të caktuara kur vizitojnë qytetin, pasi në stacionet e autobusëve nuk ka asnjë hartë apo sinjalistikë dixhitale!

Fatmirësisht Google duket se ka lançuar një përditësim, i cili përfshin një udhëzues për rrugët e Prishtinës, si dhe informacione për kohëzgjatjen e udhëtimit, çmimin dhe ndryshimin e linjave.
Interesant është fakti se udhëzohet që ndonjëherë të ecësh në këmbë është më mirë sesa të marrësh autobusin, pasi qyteti është i vogël dhe rruga bllokohet nga trafiku në mëngjes dhe kur mbaron dita e punës.

Lexoni: GOOGLE MAPS JU TREGON SE KU E KENI PARKUAR MAKINËN TUAJ

Sidoqoftë, është një funksionalitet i thjeshtë, por i dobishëm që ofron informacione se si të lëvizni në Prishtinë, për të gjithë personat e huaj që shkojnë të vizitojnë vendin.

Google e ofron këtë shërbim përmes Programit Base Map Partner për të ndarë rrjetin rrugor dhe adresat e rrugëve me ta, ndërsa për më shumë detaje mund të kontrolloni në linkun Këtu.

Google Maps ka edhe disa funksionalitete të tjera për Prishtinën, përfshirë kushtet e trafikut, hartat 3D të qytetit, një nga të paktat në rajon, etj.

/DigitalSpoiler

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale