Me Google Maps tashmë mund t'iu dërgoni mesazhe bizneseve - Business Magazine Albania

Me Google Maps tashmë mund t’iu dërgoni mesazhe bizneseve


Google po nxjerr në pah një funksionalitet të ri në Maps që u jep mundësi përdoruesve të lidhen me profilet e bizneseve të ndryshme në vendet e afërta dhe t’iu dërgojnë mesazhe për gjërat që kërkojnë.

Ju do të mund t’i shihni mesazhet tuaja me bizneset me të cilat lidheni me anë të ‘Business Profiles’ në menunë anësore, brenda aplikacionit Google Maps si në pajisjet Android, ashtu dhe iOS.

Që ky funksionalitet të funksionojë siç është parashikuar, nëse bizneset lokale janë në dispozicion për të pranuar mesazhe nga përdoruesit, ata duhet të instalojnë aplikacionin My Business dhe të mundësojnë mesazhet.

Lexoni: Google Maps ju tregon se ku e keni parkuar makinën tuaj

Aplikacioni My Business është një mjet falas që u ndihmon pronarëve të bizneseve të vogla që të arrijnë më shumë njerëz në internet dhe të lidhen me klientët e tyre përmes Google, për të përshkallëzuar rritjen e sipërmarrjeve të tyre.

Për sa kohë që një biznes lokal ka mundësuar mesazhet, do të mund të lidheni me ta vetëm me një buton. Shikoni butonin ‘message’ në Profilet e biznesit në Google Search dhe Maps.

Vitin e kaluar, Google i mundësoi përdoruesve në disa vende të përzgjedhura që t’i dërgojnë mesazhe bizneseve duke përdorur “Profilet e biznesit” në Google, duke u lejuar atyre të dërgojnë mesazhe tek bizneset pa pasur nevoja të bëjnë një telefonatë.

Ndërsa ky funksionalitet është i pranishëm tashmë në Maps, përdoruesit e Google në vende të tjera në mbarë botën do të mund të bisedojnë me bizneset për herë të parë.

burimi: economictimes

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0