Me Google Maps tashmë mund t’iu dërgoni mesazhe bizneseve


Google po nxjerr në pah një funksionalitet të ri në Maps që u jep mundësi përdoruesve të lidhen me profilet e bizneseve të ndryshme në vendet e afërta dhe t’iu dërgojnë mesazhe për gjërat që kërkojnë.

Ju do të mund t’i shihni mesazhet tuaja me bizneset me të cilat lidheni me anë të ‘Business Profiles’ në menunë anësore, brenda aplikacionit Google Maps si në pajisjet Android, ashtu dhe iOS.

Që ky funksionalitet të funksionojë siç është parashikuar, nëse bizneset lokale janë në dispozicion për të pranuar mesazhe nga përdoruesit, ata duhet të instalojnë aplikacionin My Business dhe të mundësojnë mesazhet.

Lexoni: Google Maps ju tregon se ku e keni parkuar makinën tuaj

Aplikacioni My Business është një mjet falas që u ndihmon pronarëve të bizneseve të vogla që të arrijnë më shumë njerëz në internet dhe të lidhen me klientët e tyre përmes Google, për të përshkallëzuar rritjen e sipërmarrjeve të tyre.

Për sa kohë që një biznes lokal ka mundësuar mesazhet, do të mund të lidheni me ta vetëm me një buton. Shikoni butonin ‘message’ në Profilet e biznesit në Google Search dhe Maps.

Vitin e kaluar, Google i mundësoi përdoruesve në disa vende të përzgjedhura që t’i dërgojnë mesazhe bizneseve duke përdorur “Profilet e biznesit” në Google, duke u lejuar atyre të dërgojnë mesazhe tek bizneset pa pasur nevoja të bëjnë një telefonatë.

Ndërsa ky funksionalitet është i pranishëm tashmë në Maps, përdoruesit e Google në vende të tjera në mbarë botën do të mund të bisedojnë me bizneset për herë të parë.

burimi: economictimes

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale