Gjermania, marrëveshje granti për sektorin energjitik shqiptar


Ministri i Energjisë dhe Industrisë z.Damian Gjiknuri dhe ambasadori i Gjermanisë në Tiranë z.Hellmut Hoffman firmosën sot një marrëveshje granti në vlerën 2 milionë euro për sektorin elektroenergjetik, që synon të përmirësojë menaxhimin e kompanisë së Shpërndarjes së Energjisë Elektrike apo edhe të ofrojë konsulencën në marrjen e vendimeve të duhura për investimet në mbarë vendin.

Me këtë rast, ambasadorit gjerman z. Hellmut Hoffman tha:

“Me nënshkrimin e sotëm kemi bërë një hap të mëtejshëm përpara për furnizimin e vazhdueshëm e të besueshëm me energji elektrike në Shqipëri. Qeveria shqiptare ka dëshmuar në këtë mënyrë se është duke ndërmarrë përpjekje të mëdha reformash për të garantuar qëndrueshmërinë financiare të sektorit energjetik dhe integrimin e Shqipërisë në Komunitetin Evropian të energjisë.

Më lejoni zoti ministër të ju falenderoj shprehimisht për angazhimin tuaj dhe të qeverisë shqiptare, pikërisht për të sjellë rendin dhe efiçencën në sektorin energjetik këtu në Shqipëri dhe dëshiroj të ju inkurajoj të vazhdoni më tej kështu.

Marrëveshja e sotme shënon vazhdimin e sukseseve tona të mëdha të bashkëpunimit gjermano-shqiptar në sektorin e energjisë. Pasi përfunduam me sukses linjën e transmetimit të tensionit të lartë mes Shqipërisë dhe Malit të Zi, në pranverën e vitit 2016 do të përfundojmë edhe punimet për linjën e tensionit të lartë Shqipëri-Kosovë.

Në fillim të vitit 2014 kemi nisur krahas të tjerave edhe ndërtimin e linjës 110 kv në Jug të Shqipërisë, e cila mendohet të jetë në funksion të plotë në Janarin e ardhshëm. Dy nënstacionet përkatëse qendrore të kësaj linje në Orikum dhe Himarë do të jenë gati pas 18 muajsh.

Qindra mijëra shqiptarë do të mund të furnizohen pas kësaj në mënyrë të besueshme e të vazhdueshme me energji elektrike. Kësisoj, edhe sipërmarrjet, shkollat, spitalet dhe institucionet do të mund të punojnë më mirë dhe me më efektivitet. Ndërtimi i këtyre linjave energjetike dhe rinovimi i nënstacioneve janë një bashkëpunim i shkëlqyer gjermano-shqiptar.

Më lejoni të vij tek marrëveshja që sapo nënshkruam sot pasi suksesi dhe rentabiliteti i këtyre linjave ka për rëndësi vendimtare dhe thelbësore funksionimin dhe mirëmbajtjen e vazhdueshme të tyren.

Pikërisht këtë synon kjo masë shoqëruese e projektit të nënshkruar sot, për të cilën Gjermania ka vënë në dispozicion 2 milion euro, shifër që e përmendi edhe ministri pak më parë. Ky projekt do duhet të garantojë që i tërë sistemi i shpërndarjes së energjisë të menaxhohet në mënyrë të përgjegjshme dhe duke mbuluar kostot.

Për këtë qëllim do të realizohet kualifikimi i përgjithshëm i punonjësve të OSHEE-së, të cilët do të mbështeten edhe me konsulencë për të marrë vendimet e duhura për investime në mbarë vendin. Kjo në përputhje me kërkesat e unionit evropian të transmetimit të energjisë.

Një objektiv tjetër është edhe implementimi i sistemit të menaxhimit të informacioneve, i cili do t’i mundësonte OSHE-së të kishte në çdo moment panoramën e plotë të situatës aktuale të infrastrukturës së saj në përgjithësi.

Këtë mbështetje financiare për menaxhimin e OSHEE-së e realizojmë përmes bankës për zhvillim KfW dhe në bashkëpunim me Bankën Botërore. Më mbetet vetëm të falenderoj përzemërsisht për bashkëpunimin konstruktiv dhe mbështetjen administrative, fillimisht Ministrinë e Energjisë, bashkëpunëtorët tuaj pra z.Ministër, sëbashku me zonjën Duka dhe zonjën Qirjazi nga Drejtoria e Menaxhimit të Ndihmës së huaj. Një falenderim edhe për donatorin partner që është Banka Botërore, për mbështetjen e përbashkët në menaxhimin e OSHEE-së.

Sigurisht, në mbyllje ju uroj dhe shumë suksese në realizimin e kësaj mase.”

/Syri.net/

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale