Gjashtë truke të thjeshta rritjeje për të siguruar suksesin e startup-it tuaj - Business Magazine Albania

Gjashtë truke të thjeshta rritjeje për të siguruar suksesin e startup-it tuaj

StartUp

Shikoni biznesin tuaj të lulëzojë me këto gjashtë truke të rritjes dhe shmangni grackat e sipërmarrësve që janë përpjekur dhe kanë dështuar para jush.

Sipas një raporti të vitit 2019 nga Startup Genome, nëntë nga 10 startup në të gjitha industritë në mbarë botën dështojnë, një statistikë tepër dekurajuese. Por, startup-i juaj nuk duhet të jetë një prej tyre.

Një startup që zhvillon themele të forta do të ketë avantazh kur bëhet fjalë për arritjen e jetëgjatësisë dhe për të vazhduar me vrullin. Një zotërim i vërtetë i tendencave të tregut, një kuptim i thellë i klientelës, përvoja e gjerë në industri dhe treg, një respekt i shëndetshëm për konkurrencën dhe marrëdhënie të forta me kolegët dhe ofruesit e burimeve janë të gjitha thelbësore që një biznes fillestar të rritet dhe të lulëzojë.

Këtu keni 6 truke të thjeshta për të siguruar suksesin e StartUp-it tuaj:

  • Rriteni me përgjegjësi

Startup-i juaj ju ka motivuar dhe jeni gati për t’u përballur me botën … por mos e hidhni armën. Sigurisht, që dëshironi të ndiqni rritjen dhe të shihni rezultate. Nëse rriteni para kohe, pa infrastrukturën, burimet dhe investimet në vend për të lehtësuar zgjerimin e shpejtë, çdo rritje që arrini menjëherë do t’ju shohë të katapultoni lart në një afat të shkurtër, vetëm që në mënyrë të pashmangshme të rrëzoheni dhe të digjeni, siç kanë bërë shumë startup-e më parë.

“Nëse jeni duke ecur shkallë-shkallë siç është e nevojshme, ju do ta drejtoni kompaninë tuaj për sukses; nëse po përshkallëzoni para se të jeni gati, po e vendosni kompaninë tuaj në rrezik”, tha themeluesi dhe CEO i MessageBird, Robert Vis, për Entrepreneur.com. Në fund të fundit, shkalla nuk është loja përfundimtare. Loja e fundit është ndërtimi i diçkaje që klientët tuaj dëshirojnë dhe, nga ana tjetër, krijimi i një biznesi të fortë dhe të qëndrueshëm. Shkalla është vetëm një mjet për këtë qëllim.”

  • Njih klientin tënd

Një ide e mrekullueshme do të jetë pikërisht ajo, një ide, nëse nuk mund të identifikoni se kujt po i shërben startup-i juaj. Njihuni nga afër me tregun tuaj të synuar, duke përdorur njohuritë e të dhënave të mëdha dhe duke analizuar kërkimin tuaj të tregut. Është gjithashtu thelbësore t’u drejtoheni njerëzve brenda rrjetit tuaj personal për të mbledhur sa më shumë informacion të jetë e mundur se kush është ai që do të blejë atë që po përpiqeni të shisni.

“Duke neglizhuar kërkimin e nevojave të klientëve përpara se të fillojnë përpjekjet e tyre inxhinierike, sipërmarrësit përfundojnë duke humbur kohë dhe kapital të çmuar në produkte minimale të qëndrueshme që ka të ngjarë të humbasin shenjën e tyre. Këto janë fillime të rreme,” shpjegoi Tom Eisenmann, Howard H Stevenson, Profesor i Administrimit të Biznesit në Shkollën e Biznesit të Harvardit.

  • Hidhni librin e rregullave

Nëse po krijoni diçka që do të revolucionarizojë tregun, do t’ju duhet t’i qaseni rritjes së startup-it tuaj në një mënyrë revolucionare. Kjo do të thotë të hiqni dorë nga teknikat tradicionale të marketingut dhe të shkruani skenarin tuaj. Qëndrimi në krye të mediave sociale dhe tendencave të marketingut është thelbësor. Zbatimi i strategjisë suaj të përmbajtjes në mënyra unike krijuese dhe të zgjuara do t’ju ndihmojë të angazhoheni drejtpërdrejt me tregun tuaj të synuar dhe të hapni mundësi. Punoni për të zhvilluar stilin tuaj të veçantë, jini të qëndrueshëm, komunikoni rregullisht dhe qëndroni me vendosmëri autentike për të krijuar dhe rritur një ndjekës besnik për markën dhe produktet tuaja.

  • Bëhuni konkurrues

A e dini se kundër kujt jeni? Si po përparojnë? Çfarë po bëjnë më mirë?

Vëzhgimi i ngushtë i konkurrentëve tuaj është i dobishëm për të kuptuar sfidat me të cilat po përballeni, ose nuk duhet të përballeni akoma, ndërsa lundroni në rrugën tuaj drejt majës. Në fund të fundit, konkurrentët tuaj mund të ofrojnë gjithashtu njohuri për shmangien e kurtheve dhe marrjen e rrugëve të shkurtra. Ndërkohë, vazhdoni të ecni në rrugën tuaj dhe të mos kopjoni konkurrentët tuaj, të fitoni njohuri mbi udhëtimet e tyre në mënyrë të pashmangshme”.

“Analiza e sjelljes së konkurrentëve është ajo që ne e quajmë grumbullim ‘inteligjencë konkurruese’”,  tha Amine Rahal, CEO dhe Themeluese e Little Dragon Media.”

  • Të kesh një zemër

Cili është qëllimi i startup-it tuaj dhe a do të ketë një ndikim më të gjerë social? A ofron një zgjidhje për një problem më të madh social? Ndoshta ka potencialin për të ndryshuar botën për mirë? Çfarëdo që mund të aspirojë të revolucionarizojë, nëse ka një qëllim të mirëfilltë për të mirë, statistikat sugjerojnë se startup-i juaj ka më shumë gjasa të tërheqë tendencën në rritje të investitorëve, klientëve dhe punonjësve që i japin përparësi përgjegjësisë etike dhe sociale sesa vetëm fitimeve.

“Qëllimi do të jetë po aq transformues për biznesin sa ishte ardhja e dixhitalizimit dhe ashtu si dixhitalizimi, ai është një avantazh konkurrues që mund të përqafohet , ose të shikohet i pafuqishëm siç bëjnë konkurrentët e tyre,”  tha Afdhel Aziz, autor i Good is the New Cool: Një Komunitet Global i Liderëve që përdorin Biznesin dhe Kulturën si forca për të mirën.

  • Jini gati për të ndryshuar

Ndërsa ka një shkallë dështimi prej 90 për qind, ka mënyra të zgjuara dhe unike për të rritur shanset e suksesit tuaj. Të qenurit i shkathët, i përshtatur me tregun dhe i shpejtë në ndryshim do ta vendosë biznesin tuaj në një pozicion shumë më të mirë për të ecur përpara. Projekti Startup Genome zbuloi se startup-et që janë në gjendje të ndryshojnë, madje një ose dy herë, mbledhin 2.5 herë më shumë kapital dhe përjetojnë rritje 3.6 herë më të mirë të përdoruesve.

Nëse startup-i juaj duhet të dështojë, siç bëjnë shumë, mos u dorëzoni. Hiqni pluhurin dhe gjeni rrugën tuaj për të provuar përsëri, sepse sipas një studimi të Shkollës së Biznesit të Harvardit të vitit 2006, shanset tuaja për sukses në startup herën tjetër do të rriten vetëm prej përvojës.

inc.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0