‘GitHub Education’ tashmë ofrohet falas për çdo shkollë


GitHub, platforma për ndarjen e kodit dhe bashkëpunimin, njoftoi se shërbimi ‘GitHub Education‘ është tani i disponueshëm falas për çdo shkollë që dëshiron ta përdorë atë për të mësuar studentët e saj.

GitHub e provoi më parë këtë program me disa shkolla dhe tani po e bën atë gjerësisht të disponueshëm.

Vlen të përmendet se GitHub ka qenë prej kohësh në dispozicion falas për studentët individualë dhe mësuesit që duan ta përdorin atë në klasat e tyre. ‘GitHub Education‘ shkon një hap përtej kësaj dhe u ofron shkollave akses në llogaritë e GitHub Enterprise ose Business Hosted, si dhe akses në trajnim, përkrahje e përkushtuar për kreun e IT-së ose CTO së shkollës.

Si pjesë e këtij programi, studentët gjithashtu kanë akses në Student Developer Pack, e cila ofron qasje të lirë në mjete dhe funksionalitete për shërbime si Datadog, Travis CI dhe DigitalOcean.

Për të marrë pjesë në këtë program, një shkollë duhet ta bëjë GitHub të disponueshme për të gjitha departamentet e saj teknike, të sigurohet që fakultetet dhe studentët të marrin njoftime të rregullta rreth shërbimit dhe të dërgojnë një person nga secili departament në trajnimin e GitHub’s Campus Advisors.

burimi: TechCrunch

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0