George Soros paralajmëron një krizë të madhe financiare

George Soros paralajmëron një krizë të madhe financiare


“Ndërprerja” e marrëveshjes me Iranin dhe “shkatërrimi” i aleancës transatlantike mes BE dhe SHBA kanë një efekt negativ në ekonominë Europiane dhe do të shkaktojë çrregullime të tjera, përfshirë një zhvlerësim të monedhave në tregun europian, tha Soros gjatë një fjalimi në Paris ditën e Martë.

“Shumë shpejt do të përballemi me nje krizë të madhe financiare.”

“Çdo gjë që mund të shkonte keq, ka shkuar keq,” tha ai duke cituar krizën e refugjatëve dhe politikat shtrënguese që katapultuan populistët në pushtet, si dhe shpërbërjen territoriale të ilustruar nga Brexit. “Nuk është më një gjë interesante të thuash se Europa është në një rrezik ekzistencial, është realiteti i hidhur,” thotë ai.

Soros ka propozuar disa lehtësira për disa nga sëmundjet që prekën dhe Europën, një Plan Marshall për Afrikën, i financuar nga BE me një vlerë prej 30 miliardë euro, i cili mund të lehtësojë presionet migratore në kontinent. Ai propozoi gjithashtu një transformim radikal të BE-së, duke i detyruar shtetet anëtare të saj të heqin dorë nga monedha e përbashkët.

“Euro ka shumë probleme të pazgjidhura dhe nuk duhet të lejohen të shkatërrojnë Bashkimin Evropian,” tha ai.

/Bloomberg

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0