Geek Room dhe Vodafone po shkojnë në VivaTech 2022 - Business Magazine Albania

Geek Room dhe Vodafone po shkojnë në VivaTech 2022

VivaTech 2022

Eventi më i madh i start-ups në Evropë, Viva Technology 2022, është gati të hapi dyert e edicionit të 6-të këtë qershor në Paris dhe Geek Room është i lumtur të konfirmojë se, në bashkëpunim me Vodafone, do të raportojmë në kohë reale rreth risive dhe produkteve më futuristike. Qëllimi kryesor i VivaTech 2022 është të ndihmojë gjeneratën e re të startups në krijimin dhe zhvillimin e tyre. Këtë vit në VivaTech pritet të marrin pjesë më tepër se 2,000 ekspozues

Për sa i përket kompanive pjesëmarrëse, shumica prej tyre do të jenë pjesëmarrës “të vjetër” të këtij eventi, por nuk do të mungojnë dhe kompanitë që do të shfaqin teknologjitë e tyre për herë të parë gjatë VivaTech. Ndër këto kompani mund të përmendim Microsoft, Meta, Google, LVMH, Audi, Renault, Binance e shumë të tjera. 

Evente të tjera: ICT Awards: Historiku i një dekade inovacioni!

Në VivaTech këtë vit presim të shohim më shumë taksi fluturueseautobuzë atonomrobotikë e përfshirë në më shumë fusha të jetës, makina të së ardhmes tejet të përshtatshme me mjedisin, teknologji VR dhe AR në majat e përdorimit të tyre si dhe për më ëndërrimtarët: Në VivaTech do të provojmë se si mund të jetë jetesa në planetin Mars. VivaTech 2022 është gjithashtu vendi i duhur për të dëgjuar nga afër personazhet më të rëndësishëm të botës së teknologjisë. Ndër ata të cilët janë konfirmuar përmendim: CEO dhe themeluesi i Snapchat Evan Spiegel, CEO dhe themelues i Biance Changpeng Zhao, CEO i Linkedin Ryan Roslansky, si dhe të tjerë përfaqësues nga Apple, Meta, Salesforce, LVMH, Renault, Microsoft, Wikipedia, Bashkimi Evropian etj. Me Parisin që bëhet gati të pres Lojrat Olimpike 2024

VivaTech do të shërbejë gjithashtu si një hapsirë dedikuar teknologjive të reja që do të përdoren gjatë eventeve sportive. Geek Room dhe Vodafone ju ftojnë ti ndiqni në Instagram dhe web nga data 16 deri në 18 qershor.

Geekroom dhe Vodafone

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0