Frenohet kreditimi gjatë periudhës Covid

Frenohet kreditimi gjatë periudhës Covid

Pikërisht kur do të duhet të nxitej kreditimi për të mundësuar më shumë shpenzime në ekonomi, bankat janë më të tërhequra. Kjo është një praktikë që ndodh në periudha të vështira ekonomike, ashtu siç është edhe goditja nga Covid.

Raporti i Politikës Monetare, publikuar nga Banka e Shqipërisë thekson se pandemia pritet të japë efektet më të forta negative në tremujorin e dytë të vitit, të cilat do të ndihen edhe në gjashtëmujorin e ardhshëm, për të kaluar në një rimëkëmbje, vetëm gjatë vitit 2021.

Sipas raportit, situata Covid do të ndikojë në përkeqësimin e mëtejshëm të bilanceve të sektorit real, do të rrisë rrezikun e kredisë dhe mund të çojë në uljen e oreksit për kredidhënie nga sektori bankar.

Raporti vëren se edhe politikat e kreditimit mund të shtrëngohen për shkak të pasojave të forta që pandemia Covid-19 ka dhënë. Kjo sjellje mund të shfaqet kryesisht nga bankat me kapital të huaj, të cilat aplikojnë politikat e bankave mëmë.

Kreditimi ka një ngadalësim të ritmeve të rritjes në tremujorin e parë të vitit, me rritje 7%, nga 7.8% që ishtë në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar. Vrojtimi i realizuar në shërbim të këtij raporti tregon se kredititimi po jep sinjalet e para të shtimit të pasigurisë. Kjo ndikon në rënien e fortë të kërkesës për kredi, ashtu edhe në shtrëngimin e standardeve.

Sipas BSH, që në muajin mars pati një ngadalësim të kredisë në të gjitha kategoritë, por ai më i dukshëm ishte në portofolin e kredisë në valutë dhe në kredinë për individë.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0