Fotoja e profilit në Facebook tregon sa inteligjent je - Business Magazine Albania

Fotoja e profilit në Facebook tregon sa inteligjent je


A mund të gjykohet një libër nga kopertina? Një studim i ri për inteligjencën dhe fotot e profilit në Facebook ka zbuluar se përshtypja juaj e parë për një person nuk është gjithmonë e saktë.

Një alegoritëm mund të përcaktoj se sa të zgjuar jeni bazuar në foton tuaj të profilit

Së fundmi, studiuesit në Qendrën Psikometrike Universitetin e Cambridge Mbretërinë e Bashkuar kanë formuluar një alegoritëm që përcakton se sa i zgjuar është dikush bazuar në foton e profilit që ai ka në Facebook. Alegoritmi llogarit fytyrën, pozën që ju keni zgjedhur, rrobat që keni veshur dhe nëse ka apo jo persona të tjerë në foto – të dhëna këto që flasin për nivelin e inteligjencës suaj.

Për këtë studim janë përdorur 1,225 profile në Facebook bashkëngjitur me disa teste inteligjence (IQ).

Çfarë e bën një foto të jetë inteligjente?

Sipas studimit, fotot e profilit të personave inteligjentë kanë disa elemente të përbashkëta:

• Ngjyrën e gjelbër, jo rozë, lejla apo të kuqe
• Më pak larmishmëri në ngjyra, cilësi më e qartë, përmban më pak sipërfaqe lëkure
• Më pak fytyra në foto, një person i vetëm në foto
• Një sfond i pastër, jo shumë objekte

Ndërsa fotot e personave të cilët ju i velrësoni si inteligjent, por që në të vërtetë nuk janë, kanë këto karakteristika:

• Foto përmban më shumë gri dhe të bardhë, pak ngjyrë kafe dhe të gjelbër
• Pastërti të lartë në ngjyra
• Buzëqeshje
• Personi mban syze
• Fytyra në një distancë të caktuar nga kamera

Alegoritmi përcaktoi se këto foto i bëjnë përsonat të duken inteligjent, pavarsisht se sa të zgjuar janë ata në të vërtetë.

“Rezultati i marrë nga të dhënat e grumbulluara tregon se fotoja më efektive për personat ‘vërtet’ inteligjent përmban vetëm një person, është e kapur në fokus dhe ka një sfond të pastër,” tha Xingjie Wei, një nga autorët e studimit.

P.S: Mos harroni të ndërroni foton e profilit, pasi të keni lexuar artikullin!

/Clark.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0