Fotoja e profilit në Facebook tregon sa inteligjent je


A mund të gjykohet një libër nga kopertina? Një studim i ri për inteligjencën dhe fotot e profilit në Facebook ka zbuluar se përshtypja juaj e parë për një person nuk është gjithmonë e saktë.

Një alegoritëm mund të përcaktoj se sa të zgjuar jeni bazuar në foton tuaj të profilit

Së fundmi, studiuesit në Qendrën Psikometrike Universitetin e Cambridge Mbretërinë e Bashkuar kanë formuluar një alegoritëm që përcakton se sa i zgjuar është dikush bazuar në foton e profilit që ai ka në Facebook. Alegoritmi llogarit fytyrën, pozën që ju keni zgjedhur, rrobat që keni veshur dhe nëse ka apo jo persona të tjerë në foto – të dhëna këto që flasin për nivelin e inteligjencës suaj.

Për këtë studim janë përdorur 1,225 profile në Facebook bashkëngjitur me disa teste inteligjence (IQ).

Çfarë e bën një foto të jetë inteligjente?

Sipas studimit, fotot e profilit të personave inteligjentë kanë disa elemente të përbashkëta:

• Ngjyrën e gjelbër, jo rozë, lejla apo të kuqe
• Më pak larmishmëri në ngjyra, cilësi më e qartë, përmban më pak sipërfaqe lëkure
• Më pak fytyra në foto, një person i vetëm në foto
• Një sfond i pastër, jo shumë objekte

Ndërsa fotot e personave të cilët ju i velrësoni si inteligjent, por që në të vërtetë nuk janë, kanë këto karakteristika:

• Foto përmban më shumë gri dhe të bardhë, pak ngjyrë kafe dhe të gjelbër
• Pastërti të lartë në ngjyra
• Buzëqeshje
• Personi mban syze
• Fytyra në një distancë të caktuar nga kamera

Alegoritmi përcaktoi se këto foto i bëjnë përsonat të duken inteligjent, pavarsisht se sa të zgjuar janë ata në të vërtetë.

“Rezultati i marrë nga të dhënat e grumbulluara tregon se fotoja më efektive për personat ‘vërtet’ inteligjent përmban vetëm një person, është e kapur në fokus dhe ka një sfond të pastër,” tha Xingjie Wei, një nga autorët e studimit.

P.S: Mos harroni të ndërroni foton e profilit, pasi të keni lexuar artikullin!

/Clark.com

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale