Fitimet në minutë të gjigandëve të teknologjisë si Amazon dhe Apple. Shifra marramendëse! - Business Magazine Albania

Fitimet në minutë të gjigandëve të teknologjisë si Amazon dhe Apple. Shifra marramendëse!

Fitimet në minutë

Big Tech kishte një vit të madh në vitin 2020, pasi pandemia nuk i ndaloi 7 kompanitë më të mëdha të teknologjisë të rriteshin në vlerë me $3.4 trilionë në total vitin e kaluar.

Gjigandët e teknologjisë si Amazon dhe Apple postuan të ardhura rekord në muajt e fundit, e ku dy kompanitë me mbi $100 miliardë në të ardhura kuartale për herë të parë në tremujorin e fundit të 2020. Në fakt, në rastin e Amazon, gjigandi i tregtisë elektronike tërhoqi më shumë se $830,000 të ardhura në minutë në tremujorin e tij më të fundit.

CNBC shikoi raportet më të fundit tremujore të fitimeve që 7 prej markave më të mëdha në teknologji (Amazon, Apple, Alphabet, Microsoft, Facebook, Tesla dhe Netflix) depozituan në SEC në javët e fundit dhe ndau sa të ardhura secili ka bërë për çdo minutë në tre muajt e para të 2021. (Kishte 90 ditë dhe 129,600 minuta, në tremujorin e parë të vitit 2021.)

Amazon: $837,330.25 për minutë

Apple: $691,234.57 për minutë

Alphabet: $426,805.56 për minutë

Microsoft: $321,805.56 për minutë

Facebook: $201,936.73 për minutë

Tesla: $80,162.04 për minutë

Netflix: $55,270.06 për minutë

Kompanitë sollën një mesatare prej $373,606 në minutë, e cila është në të vërtetë më pak se tremujorin e mëparshëm ($416,768 në të ardhura për minutë). Të dy Apple dhe Amazon postuan të ardhura rekord në tremujorët e tyre të fundit të vitit 2020, duke ndihmuar në rritjen e mesatares së përgjithshme, me Amazon duke tërhequr mbi $950,000 të ardhura në minutë në atë tremujor.

Në tremujorin e parë të vitit 2021, Amazon udhëhoqi paketën duke tërhequr më shumë se $108.5 miliardë të ardhura. Kjo rrëfen në $837,330 në minutë gjatë kësaj periudhe tre mujore.

Amazon arriti 100 miliardë dollarë të ardhura për tremujorin e dytë me radhë. Amazon po vjen një vit me shumë reklama, pasi pandemia i detyroi njerëzit të bëjnë edhe më shumë nga blerjet e tyre në internet. Themeluesi Jeff Bezos (i cili njoftoi se do të tërhiqet si CEO i Amazon) madje ka parë pasurinë e tij personale me vlerë prej $200 miliardë.

Apple ndoqi Amazon në ndarjen e të ardhurave për minutë, duke tërhequr $691,234 çdo minutë të tremujorit të parë të vitit 2021. Kompania postoi të ardhura prej $89.6 miliardë për atë tremujor, me shitjet e iPhone që u rritën me 65.5% nga e njëjta periudhë e një viti. me heret

Apple gjithashtu ka vlerën më të madhe të tregut nga çdo kompani në botë, me më shumë se $2.2 trilionë. Amazon ka një vlerë tregu prej $1.76 trilionë.

Ndërkohë, kompania mëmë e Google, Alphabet, e cila ka një vlerë tregu prej rreth $1.6 trilionë, tërhoqi $426,805 në minutë, bazuar në rezultatet e saj më të fundit tremujore. Kompania raportoi të ardhura totale prej $55.3 miliardë për tremujorin e parë të vitit 2021. Microsoft, me një kapak tregu prej $1.9 trilionë, raportoi $41.7 miliardë në të ardhura tremujore javën e kaluar, të cilat rrëfejnë në $321.805 të ardhura në minutë.

Facebook ($925 miliardë vlera e tregut) nxori $201,936 të ardhura për minutë dhe $26,2 miliardë të ardhura totale për tremujorin e parë të vitit. Tesla (vlera e tregut $677 miliardë) ishte i radhës në listë me $80,162 të ardhura në minutë, bazuar në një tërheqje tremujore prej $10.4 miliardë.

Më në fund, Netflix (me një kapak tregu prej $227 miliardë) doli nga një vit i të ardhurave rekord në vitin 2020, por gjigandi streaming pa ngadalësimin e abonentëve në tremujorin e parë të vitit 2021. Megjithatë, Netflix tërhoqi $7.2 miliardë në tremujorin e fundit të vitit , e cila u nda në $55,270 të ardhura për minutë.

CNBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0