Fakulteti i Shkencave të Natyrës organizon aktivitetin “Këndi i Programuesve të rinj” - Business Magazine Albania

Fakulteti i Shkencave të Natyrës organizon aktivitetin “Këndi i Programuesve të rinj”


Ditën e djeshme, Fakulteti i Shkencave të Natyrës organizoi Konferencën përmbyllëse të projektit “Këndi i Programuesve të rinj”, një konkurs mes nxënësve të shkollave të mesme.

Ky aktivitet ishte nismë e Departamentit të Informatikës në bashkëpunim me Ministrinë e Inovacionit në kuadër të Javës së Inovacionit.

Në fazën përmbyllëse ishin të ftuar Ministrja për Inovacion dhe Administratën Publike Znj. Milena Harito, Rektori i Universitetit të Tiranës, Prof. Dr. Mynyr Koni, Dekani i Fakultetit të Shkencave të Natyrës Prof. Dr. Spiro Drushku dhe Drejtuesi i Departamentit të Informatikës Prof. Asoc. Dr. Endri Xhina.

Young Programmer Space (Këndi i Programuesve të rinj)” është një platformë e aksesueshme online në adresën education.fshn.edu.al:8888 në të cilën ofrohet shkrimi i programeve në gjuhë të ndryshme programimi përfshirë C, C++.  Kjo platformë mundëson kontrollin e programeve në kohë reale.

Gjatë Konferencës me nxënësit e gjimnazeve të Tiranës u promovua platforma: “Hapësira e programuesve të rinj”, ku fituesit e këtij konkursi të organizuar në datën 10 Maj u pajisën me certifikata dhe çmime të ndryshme.

Departamenti i Informatikës u përgëzua nga të pranishmit për këtë projekt, duke qenë se tashmë teknologjia e informacionit është bërë pjesë e pandarë e jetës tonë dhe një projekt i tillë u hap dyert shumë të rinjve për të qenë sa me të informuar dhe sa më afër asaj që këto programe ofrojnë.

Fakulteti i Shkencave të Natyrës

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0