Fakulteti i Shkencave të Natyrës organizon aktivitetin “Këndi i Programuesve të rinj” - Business Magazine Albania

Fakulteti i Shkencave të Natyrës organizon aktivitetin “Këndi i Programuesve të rinj”


Ditën e djeshme, Fakulteti i Shkencave të Natyrës organizoi Konferencën përmbyllëse të projektit “Këndi i Programuesve të rinj”, një konkurs mes nxënësve të shkollave të mesme.

Ky aktivitet ishte nismë e Departamentit të Informatikës në bashkëpunim me Ministrinë e Inovacionit në kuadër të Javës së Inovacionit.

Në fazën përmbyllëse ishin të ftuar Ministrja për Inovacion dhe Administratën Publike Znj. Milena Harito, Rektori i Universitetit të Tiranës, Prof. Dr. Mynyr Koni, Dekani i Fakultetit të Shkencave të Natyrës Prof. Dr. Spiro Drushku dhe Drejtuesi i Departamentit të Informatikës Prof. Asoc. Dr. Endri Xhina.

Young Programmer Space (Këndi i Programuesve të rinj)” është një platformë e aksesueshme online në adresën education.fshn.edu.al:8888 në të cilën ofrohet shkrimi i programeve në gjuhë të ndryshme programimi përfshirë C, C++.  Kjo platformë mundëson kontrollin e programeve në kohë reale.

Gjatë Konferencës me nxënësit e gjimnazeve të Tiranës u promovua platforma: “Hapësira e programuesve të rinj”, ku fituesit e këtij konkursi të organizuar në datën 10 Maj u pajisën me certifikata dhe çmime të ndryshme.

Departamenti i Informatikës u përgëzua nga të pranishmit për këtë projekt, duke qenë se tashmë teknologjia e informacionit është bërë pjesë e pandarë e jetës tonë dhe një projekt i tillë u hap dyert shumë të rinjve për të qenë sa me të informuar dhe sa më afër asaj që këto programe ofrojnë.

Fakulteti i Shkencave të Natyrës

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0