Facebook planifikon të ndryshojë emrin si pjesë e ribrandimit të kompanisë - Business Magazine Albania

Facebook planifikon të ndryshojë emrin si pjesë e ribrandimit të kompanisë

ribrandimit

Ribrandimi mund të pozicionojë aplikacionin e mediave sociale si një nga shumë produktet nën një kompani mëmë e cila mbikëqyr pëlqimet e Instagram, WhatsApp dhe Oculus.

Gjiganti i mediave sociale Facebook po planifikon të riemërojë kompaninë me një emër të ri javën e ardhshme.

Kreu ekzekutiv i Facebook, Mark Zuckerberg planifikon të flasë për ndryshimin e emrit në konferencën vjetore të kompanisë Connect në 28 tetor.

Ngjashëm me mënyrën se si u ribrandua Google nën ombrellën e Alphabet, ribrandi ka të ngjarë të pozicionojë aplikacionin e mediave sociale të Facebook si një nga shumë produktet nën një kompani mëmë, i cili gjithashtu do të mbikëqyrë grupe si Instagram, WhatsApp, Oculus dhe më shumë.

Lexoni: Facebook shpall thirrjen në BE: Na duhen 10 mijë punonjës për të krijuar ‘botën e re virtuale’

Ka ardhur në një kohë kur Facebook përballet me presion të madh pas zbulimeve nga France Haugen, e cila i tha Kongresit Amerikan se kompania kishte vënë “fitimet astronomike para njerëzve” dhe se po dëmton fëmijët dhe po destabilizon demokracitë. Haugen ka qenë pas rrjedhjes së një sërë dokumentesh në Wall Street Journal, duke përfshirë shfaqjen e hulumtimeve të brendshme që zbulojnë se 30% e vajzave adoleshente mendonin se Instagram e bënte pakënaqësinë ndaj trupit të tyre më keq.

Në fillim të këtij muaji Facebook, WhatsApp dhe Instagram gjithashtu nuk mund të përdoreshin për pesë orë pasi mirëmbajtja rutinore shkoi keq, duke dëmtuar të gjitha shërbimet e Facebook duke përfshirë komunikimet e tij të brendshme dhe shërbimet e sigurisë fizike.

“Për më shumë se pesë orë Facebook nuk u përdor për të thelluar ndarjet, për të destabilizuar demokracitë dhe për t’i bërë vajzat dhe gratë e reja të ndihen keq për trupin e tyre,” tha Haugen në Kongres.

/theguardian

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0