Facebook lançon një aplikacion për krijimin e meme-ve » Business Magazine Albania – Media Dixhitale dedikuar Sipërmarrjes
Përditësuar së fundmi: 20/11/2019

Facebook lançon një aplikacion për krijimin e meme-ve

Share
nga Anerola Torollari
Nën 20, 2019
Studied at Faculty of Science, Content Editor Biznesi at Business Magazine
lexo me teper >

Facebook ka lançuar në heshtje një aplikacion të ri të quajtur Whale, i cili u lejon përdoruesve të bëjnë meme dhe t’i ndajnë ato në mediat sociale, raporton The Information. Tani për tani Facebook dëshiron ta mbajë aplikacionin në nivele të ulëta sa më shumë që të jetë e mundur, kjo është arsyeja pse gjiganti i mediave sociale ka lançuar Whale përmes Ekipit të tij të Ri të Eksperimentimit (NPE), i cili renditet si zhvillues aplikacioni në Apple Store.

NPE i Facebook u lançua në fillim të këtij viti për të zhvilluar dhe lançuar aplikacione me të cilat Facebook dëshiron të eksperimentojë pa premtimin se këto aplikacione do të rrinë për një kohë të gjatë ose do të ndryshojnë rrënjësisht kursin gjatë ciklit të tyre të zhvillimit.

Lexoni: Facebook lançon Facebook Pay, një sistem i ri pagese

Tani aplikacioni Whale është në dispozicion vetëm në App Store Kanadez, i cili shpjegon se aplikacioni është eksperimental. Përshkrimi i aplikacionit është mjaft i thjeshtë: “Nuk ka shpërqendrime, asnjë çmim të fshehtë për abonentët. Përdorni imazhet tuaja ose zgjidhni nga libraria e fotove tuaja dhe bëhuni krijues me tekstin, mjetet, efektet dhe më shumë brenda aplikacionit.” Me fjalë të tjera, është si aplikacionet e tjera për krijimin e meme-ve.

Atëherë, pse po teston Facebook një aplikacion për krijimin e meme-ve? Ndoshta sepse platformat e tij, përfshirë Instagram dhe WhatsApp, përdoren gjerësisht për të shkëmbyer meme. Whale është vetëm një shembull tjetër i Facebook që dëshiron të ketë një dorë në krijimin e çdo lloj përmbajtjeje që ju postoni në platformat e saj.

A do të zgjerohet Whale në tregjet e tjera jashtë Kanadasë? Është e mundur nëse testimi i aplikacionit rezulton i suksesshëm atje. Por përsëri është plotësisht e mundur që edhe nëse Whale rezulton një sukses, Facebook mund ta heqë aplikacionin dhe thjesht të ndërtojë mjetet e tij direkt në aplikacionin Facebook.

/FastCompany

Subscribe në kanalin tonë në YouTube