Emoji-t e reja që priten të dalin gjatë këtij viti


Më shumë se 50 emoji të rinj do të bëhen pjesë e pandarë gjatë 2019, bazuar në listën përfundimtare të miratuar nga Konsorciumi Unicode. Unicode është përgjegjës për përcaktimin se cilët emoji do të bëhen pjesë e të gjitha platformave, duke filluar që nga pajisjet iOS, Android si dhe kompjuterët.

Lexoni: Ngjitsat, emoji-t që flasin shqip

Shumë nga ikonat e reja janë të lidhura së bashku me temën e përfshirjes dhe diversitetit, duke futur emoji për njerëzit e shurdhër, të verbër, njerëzit në karrige me rrota dhe ata me gjymtyrë proteze. Përditësimi i këtij viti do të lejojë përdoruesit të zgjedhin racën dhe gjininë e të dy personave kur zgjedhin një emoji që përfshin një çift. Unicode paraqiti për herë të parë emoji-t, ku mund të zgjidhje tonin e lëkurës në vitin 2015, por përdoruesit ishin të limituar vetëm në emoji heteroseksualë për çiftet dhe mund të zgjidhnin vetëm çifte me ngjyrë të njëjtë të lëkurës.

Ndërsa ekzistojnë 59 emoji të ndryshëm, në total duke përfshirë ndryshimet për ngjyrën e lëkurës dhe gjininë përbëjnë 230 imazhesh individuale. Pritet që secila kompani të zgjedhë se kur do të prezantojë versionin e vet të emoj-ve të rinj. (Apple do të shtojë emoji e rinj në pajisjet e saj iOS me një përditësim në vjeshtë.)

burimi: businessinsider

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale