Emoji-t e reja që priten të dalin gjatë këtij viti - Business Magazine Albania

Emoji-t e reja që priten të dalin gjatë këtij viti


Më shumë se 50 emoji të rinj do të bëhen pjesë e pandarë gjatë 2019, bazuar në listën përfundimtare të miratuar nga Konsorciumi Unicode. Unicode është përgjegjës për përcaktimin se cilët emoji do të bëhen pjesë e të gjitha platformave, duke filluar që nga pajisjet iOS, Android si dhe kompjuterët.

Lexoni: Ngjitsat, emoji-t që flasin shqip

Shumë nga ikonat e reja janë të lidhura së bashku me temën e përfshirjes dhe diversitetit, duke futur emoji për njerëzit e shurdhër, të verbër, njerëzit në karrige me rrota dhe ata me gjymtyrë proteze. Përditësimi i këtij viti do të lejojë përdoruesit të zgjedhin racën dhe gjininë e të dy personave kur zgjedhin një emoji që përfshin një çift. Unicode paraqiti për herë të parë emoji-t, ku mund të zgjidhje tonin e lëkurës në vitin 2015, por përdoruesit ishin të limituar vetëm në emoji heteroseksualë për çiftet dhe mund të zgjidhnin vetëm çifte me ngjyrë të njëjtë të lëkurës.

Ndërsa ekzistojnë 59 emoji të ndryshëm, në total duke përfshirë ndryshimet për ngjyrën e lëkurës dhe gjininë përbëjnë 230 imazhesh individuale. Pritet që secila kompani të zgjedhë se kur do të prezantojë versionin e vet të emoj-ve të rinj. (Apple do të shtojë emoji e rinj në pajisjet e saj iOS me një përditësim në vjeshtë.)

burimi: businessinsider

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0