Ngjitsat, emoji-t që flasin shqip


“Çkemi plako”; “O skifter”; “Të rujt Kisha Laçit”,  i dëgjojmë thuajse çdo ditë, por tani mund t’i përdorim edhe në mesazhe. Quhet Ngjitsat dhe është një nga aplikacionet shqiptare më cool.

Emojis, apo figurat janë të pashmangshme në komunikimin tonë në rrjetet sociale. Për disa nuk kanë kuptim, të tjerë i përdorin thjesht për të mos u lodhur duke shkruar, e të tjerë kanë emojit e tyre të preferuar që përdorin më shpesh dhe simbolizojnë sjellje të ndryshme.

Ky aplikacion sjell shprehjet më argëtuese që ne përdorim gjatë përditshmërisë sonë në figura apo ngjitësa.

Ky është aplikacioni i dytë nga Tomi Kallanxhi pas Shpi.al. (Shpi.al ofron një zgjidhje ku konsumatorët mund të aksesojnë online të rejat më të fundit në lidhje më shtëpitë, apartamentet apo dyqanet që janë për t’u shitur dhe jo vetëm.)

Këto janë 17 emoj-it e veçantë që Ngjitësat ka momentalisht:

“Në bazë të eventeve apo festave që ne kemi aplikacioni do të vazhdojë të pasurohet me ngjitësa të rinj,” tha Tomi për Business Magazine.

Ngjitësat është një aplikacion për përdoruesit e iPhone dhe iPad.

Për t’i përdorur këto figura, shkarko aplikacionin këtu: https://bit.ly/2IHAxIe

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale