Egzon Gashi, CEO i Teach For Kosova u emërua si “30 under 30” (30 nën moshen 30) në Europë në fushën e ndikimit social! - Business Magazine Albania

Egzon Gashi, CEO i Teach For Kosova u emërua si “30 under 30” (30 nën moshen 30) në Europë në fushën e ndikimit social!

Egzon Gashi

Nga Florent Ibraimi, Kontributor

Egzon Gashi, është me shumë meritë në Forbes 30 Under 30.

I rritur dhe shkolluar në SHBA, Egzoni kthehet në Kosovë më 2018 për të themeluar Teach For Kosova, me qëllim të përmirësimit të sistemit dhe cilësisë së edukimit. Kënaqësi që kemi qenë pranë ekipit të tij, nga dita e parë.

Përndyshe, Teach For Kosova është non-profit organizatë që punon për të siguruar që të gjithë nxënësit në Kosovë të kenë qasje në një arsim cilësor, pavarësisht nga klasa shoqërore ose përkatësia etnike. Për ta arritur këtë, Teach For Kosova do të rekrutojë udhëheqësit e ardhshëm më premtues të Kosovës për të dhënë mësim për dy vjet në shkollat me nevoja më të lartë të Kosovës. Ata do të marrin dy vjet trajnim nga stafi i Teach For Kosova dhe do të bashkohen në një rrjet global me mbi 60,000 individë të cilët kanë përfunduar programe të ngjashme në të gjithë botën. Në planin afatshkurtër, Teach For Kosova synon të sjellë talent në sektorin e arsimit. Në planin afatgjatë, kolegët e Teach For Kosova – dhe alumni – do të përbëjnë një forcë kolektive të udhëheqjes e cila do të punojë për të eleminuar pabarazinë dhe për të zgjeruar mundësitë arsimore përmes arsimit ose ndonjë sektori tjetër që ata zgjedhin të ndjekin pas përfundimit të bursës.

Ndryshe nga tjerat, ai tha: “Jam shumë i ngazëllyer që u emërova në Forbes “30 Under 30” (30 nën moshën 30) për ndikim shoqëror në Europë! Puna ime si themelues i Teach For Kosova vazhdon te jetë një përvojë e papërshkrueshme. Është një ndjenjë e veçantë kur kjo punë vlerësohet në këtë mënyrë”.

https://www.forbes.com/30-under-30/2021/europe/social-impact

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0