miniEnergy, një nismë nga inxhinierët e rinj kosovarë - Business Magazine Albania

miniEnergy, një nismë nga inxhinierët e rinj kosovarë

miniEnergy

mE është e krijuar nga një ekip me aftësi të jashtëzakonshme pune, pjesë e të cilës janë tre inxhinierë të dalluar Endriti, Edoni dhe Artoni dhe tri vajza shumë punëtore- Mihanja, Natyra dhe Majlinda.

Minienergjia është një koncept i ri në botën e energjisë, si në Kosovë ashtu dhe në vendet rajonale. E gjitha filloi nga dëshira për ruajtjen e natyrës dhe të klimës, duke sjellur efiçiencen e energjisë dhe përdorimin e saj në mënyrë të duhur. Të gjithë jemi konsumues, mirëpo pak nga ne jemi dhe prodhues. Pikërisht kjo pikë e shtyu ekipin mbi dëshirën e ngritjes së Minienergjisë në botën e Inxhinierisë, energjisë dhe teknologjisë. “Ne shndërrojmë të gjithë instalimin elektrik në instalim digjital dhe të gjithë konsumuesit në prodhues. E kemi zhvilluar rrymën më tej. Ajo tashmë është digjitale”, thonë themeluesit e miniEnergi.

Me miniEnergy është e mundur të rrjetëzohet instalimi elektrik. Gjatë lancimit të kësaj platforme, grupi drejtues theksuan se, “Kjo teknologji e lehtë për t’u aplikuar, mundëson si asnjëherë më parë, menaxhimin e energjisë, sigurinë e përdoruesve dhe ndjenjën e mirë në shtëpi. Ky është vetëm fillimi i epokës, ku rryma elektrike dhe inteligjenca shkrihen dhe Ju vendosni vetë që nga fillimi se si do t´i shfrytëzoni këto mundësi. Në mënyrë opsionale mund të integrohet sistemi Smart Home sipas preferencës. Instalimi digjital – deri më tani i shtrenjtë dhe i zbatuar rrallë – bëhet me miniEnergy standard dhe normalitet: si në të kaluarën ngrohja nën dysheme ose dritarja dyfish e izoluar, dhe, edhe më vonë, drita elektrike e uji i ngrohtë”.

Një nga detyrat kryesore është përdorimi i aplikacioneve kuptimplote dhe frymëzuese për të ilustruar mundësitë e aplikimit digital dhe për të menduar dhe vepruar në mënyra të reja.

Tani që energjia elektrike është digjitale,  shtëpia bëhet një tërësi inteligjente, gjithmonë e udhëhequr nga nevojat e përdoruesve të saj.

Linjat ekzistuese 230V thjesht po rimodelohen me miniEnergy. Kjo do të thotë, se rinovimi është i mundur pa probleme, pra miniEnergy nuk është interesant vetëm për ndërtimet e reja.

miniEnergy mund të përdoret për të trajtuar energjinë më me vetëdije. Dhe operatorët e energjisë elektrike mund të përfshijnë çdo gjë në Smart Grid deri në pajisjen individuale elektrike, për të arritur një menaxhim efektiv të ngarkesave, nëse banorët janë dakord.

Kështu, shumë amvisa mund të përfitojnë nga çmimet më të ulëta të energjisë elektrike.

Lexo: Kosova do të ketë një revistë për Smart Home&IoT

Pra, miniEnergy është një start i mirë dhe potencial gjigant.

Atëherë t´i japim kuptim dhe eficiencë energjisë. Mundësitë janë shumë të mëdha: ka qindra miliona pajisje elektrike që ende nuk janë në rrjet.

Jo vetëm që ka kuptim racionalisht, që pas më shumë se 140 vjetësh, energjia elektrike më në fund është bërë inteligjente, por gjithashtu duhet të jetë një kënaqësi intuitive për të zbuluar dhe përdorur këtë mundësi: kjo vlen për zhvilluesit e aplikacioneve, prodhuesit e pajisjeve elektrike, operatorët e shërbimeve, shërbimet publike dhe përdoruesit. Si pionierë të përdorimit të gjallë të teknologjisë së re, jemi duke zhvilluar një aplikacion shumë tërheqës pë pajisjet mobile, si smartfoni, tableti, etj.

Instalimi digjital: një teknologji e thjeshtë, superiore pa ekspozim ndaj rrezatimit.

Deri më tani, zgjidhjet serioze për një shtëpi kanë qenë shumë komplekse, nuk mund të pajisen në mënyrë të arsyeshme dhe, mbi të gjitha, janë shoqëruar me vendosjen e mundimshme të një rrjeti shtesë linje në ndërtesë. Ato bazohen në të menduarit e vjetër në sistemet qendrore. Prandaj, ato shpesh pasqyrojnë mënyrën se si zhvilluesi i sistemit imagjinon sjelljen e përdoruesit dhe për këtë arsye nuk janë shumë intuitiv për t’u përdorur. Ato nuk janë një mundësi për individët privat, siç tregon interesi jashtëzakonisht i ulët.

miniEnergy: një standard me mundësi të pakufizuara në të ardhmen.

Shumë gjëra janë shumë të ndryshme në miniEnergy. Standardi i ri në instalimin elektrik është digjital. Ai rimodelon instalimin elektrik të të gjithë shtëpisë dhe, sipas kërkesës, gjithashtu ofron integrimin e sistemeve Smart Home.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0