Edi Rama: Pagesat e qirave për muajt prill dhe maj do të shtyhen

Edi Rama: Pagesat e qirave për muajt prill dhe maj do të shtyhen


Kryeministri Edi Rama ka sqaruar mbrëmjen e djeshme në emisionin “Opinion”, skemën dhe procedurën si do të bëhet shtyrja e pagesës së qirave për muajt prill dhe maj, për biznesin e vogël, familjet që janë prekur nga koronavirusi apo studentët.

Rama theksoi se tre kategoritë nuk do t’i paguajnë qiratë për prillin dhe majin dhe pas dy muajve në mënyrë proporcionale do të fillojnë të paguajnë detyrimet.

“Të gjithë qiramarrësit, individë që kanë një kontratë për banesë apo dokument tjetër që vërteton marrëdhënien përpara shpalljes së epidemisë dhe kanë një kontratë pune, por e kanë pezulluar apo zgjidhur pas gjendjes nuk do ta paguajnë detyrimin për dy muaj, prill dhe maj. Po ashtu të gjithë studentët, që jetojnë me qira, nuk do ta paguajnë atë për dy muaj”, u shpreh kryeministri i vendit.

Lexoni: Ekuilibri i jetës

“Po kështu të gjithë sipërmarrësit, persona fizikë apo juridikë me të ardhura deri në 14 milionë lekë në vit, që kanë kontratë noteriale qiraje para epidemisë nuk do ta paguajnë detyrimin për dy muaj, prill dhe maj”.

 “Detyrimi i prapambetur do të paguhet në mënyrë proporcionale pas muajit maj 2020.  Për ata që përfundojnë para 31 majit, detyrimi do të paguhet brenda tre muajve më pas. Të gjithë qiramarrësit, që kanë ankesë do t’u drejtohen tatimeve përmes komunikimit elektronik dhe qiradhënësit do të ndëshkohen me gjobë pesëfish”.

“Drejtoria e tatimeve do të ndjekë dhe zbatojë pikat dhe nxjerrë udhëzimet. Jemi në kushtet e një lufte. Nuk do i paguajnë këto dy muaj dhe pas dy muajve në mënyrë proporcionale do të fillojnë të paguajnë detyrimet. Dy muaj kam parashikim që është optimist. Por mund të jetë më e shkurtër apo më e gjatë, por këtu jemi edhe mund të shtyhet sërish”, shpjegoi kreu i qeverisë.

Lexoni: Bëhuni pjesë e nismës Adopto një Gjysh/e

Por çfarë do të ndodhë me ata persona që qiranë e kanë burimin e vetëm të jetesës? Për këtë kategori, kryeministri Rama tha se do të trajtohet ndryshe, pra do të ketë specifikime. “Për ata që e kanë jetike këtë qira, do të kemi një përgjigje specifike, pasi nuk i konsiderojmë që të sakrifikojnë për të tjerët, por që duhen ndihmuar.

 

 

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0