Edi Rama: Pagesat e qirave për muajt prill dhe maj do të shtyhen

Edi Rama: Pagesat e qirave për muajt prill dhe maj do të shtyhen


Kryeministri Edi Rama ka sqaruar mbrëmjen e djeshme në emisionin “Opinion”, skemën dhe procedurën si do të bëhet shtyrja e pagesës së qirave për muajt prill dhe maj, për biznesin e vogël, familjet që janë prekur nga koronavirusi apo studentët.

Rama theksoi se tre kategoritë nuk do t’i paguajnë qiratë për prillin dhe majin dhe pas dy muajve në mënyrë proporcionale do të fillojnë të paguajnë detyrimet.

“Të gjithë qiramarrësit, individë që kanë një kontratë për banesë apo dokument tjetër që vërteton marrëdhënien përpara shpalljes së epidemisë dhe kanë një kontratë pune, por e kanë pezulluar apo zgjidhur pas gjendjes nuk do ta paguajnë detyrimin për dy muaj, prill dhe maj. Po ashtu të gjithë studentët, që jetojnë me qira, nuk do ta paguajnë atë për dy muaj”, u shpreh kryeministri i vendit.

Lexoni: Ekuilibri i jetës

“Po kështu të gjithë sipërmarrësit, persona fizikë apo juridikë me të ardhura deri në 14 milionë lekë në vit, që kanë kontratë noteriale qiraje para epidemisë nuk do ta paguajnë detyrimin për dy muaj, prill dhe maj”.

 “Detyrimi i prapambetur do të paguhet në mënyrë proporcionale pas muajit maj 2020.  Për ata që përfundojnë para 31 majit, detyrimi do të paguhet brenda tre muajve më pas. Të gjithë qiramarrësit, që kanë ankesë do t’u drejtohen tatimeve përmes komunikimit elektronik dhe qiradhënësit do të ndëshkohen me gjobë pesëfish”.

“Drejtoria e tatimeve do të ndjekë dhe zbatojë pikat dhe nxjerrë udhëzimet. Jemi në kushtet e një lufte. Nuk do i paguajnë këto dy muaj dhe pas dy muajve në mënyrë proporcionale do të fillojnë të paguajnë detyrimet. Dy muaj kam parashikim që është optimist. Por mund të jetë më e shkurtër apo më e gjatë, por këtu jemi edhe mund të shtyhet sërish”, shpjegoi kreu i qeverisë.

Lexoni: Bëhuni pjesë e nismës Adopto një Gjysh/e

Por çfarë do të ndodhë me ata persona që qiranë e kanë burimin e vetëm të jetesës? Për këtë kategori, kryeministri Rama tha se do të trajtohet ndryshe, pra do të ketë specifikime. “Për ata që e kanë jetike këtë qira, do të kemi një përgjigje specifike, pasi nuk i konsiderojmë që të sakrifikojnë për të tjerët, por që duhen ndihmuar.

 

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0