Bëhuni pjesë e nismës Adopto një Gjysh/e


Në kushtet e vështira të pandemisë së koronavirusit, pjesa më e rrezikuar e shoqërisë janë të moshuarit. Bashkia Tiranë  ka shpallur nismën “Adopto një gjysh ose gjyshe”, për të ndihmuar me ushqime pensionistët që jetojnë vetëm dhe nuk kanë të ardhura të mjaftueshme.

Të gjithë qytetarët, që kanë mundësi dhe dëshirë mund të bëhen pjesë e nismës duke plotësuar një formular të thjeshtë. Vullnetarët, që do t’i bashkohen nismës, do të bëjnë pazar ose do të blejnë ilaçet për të moshuarit, duke qenë se ata nuk mund të dalin nga shtëpia e tyre.

Pensionistëve iu është ndaluar që të dalin nga shtëpia, si kategoria më e rrezikuar nga koronavirusi. Numri ku të gjithë të moshuarit e vetmuar mund të kërkojnë për ndihmë në Tiranë është 08000888.

Pjesë e kësaj nisme është bërë edhe Sonila Tatili, pedagoge në Institutin Kanadez të Teknologjisë. Ne folëm me Sonilën rreth nismës. “Unë së bashku me shumë studentët e mi aplikuam dhe u bëmë pjesë e #AdoptoNjëGjyshe #AdoptoNjëGjysh. Ne kontaktuam me drejtoreshën e Shërbimit Social, Dr. Anisa Subashi dhe bashkëpunuam me të”, na tregon Sonila.

Lexoni: Ja disa këshilla të thjeshta për ruajtjen e higjienës tuaj

“Situata ku ndodhemi tani na ka prekur më shumë se kurrë, prandaj është koha që t’i gjendemi pranë të moshuarve, të cilët rrezikohen më shumë nga ky virus”, shton ajo.

Sonila së bashku me studentët e saj, që tashmë janë pjesë e nismës, i ftojnë të gjithë qytetarët që munden, të bëhen pjesë e ekipit duke ndihmuar komunitetin e tyre.

Për t’u bërë pjesë e nismës, plotësoni formularin duke klikuar këtu.

 

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale