Ja disa këshilla të thjeshta për ruajtjen e higjienës tuaj


Health Safety Environment Management ka publikuar disa tabela me rregulla të thjeshta, kundër COVID-19, përsa i përket masave të higjienës. Këto rregulla janë certifikuar nga Instituti i Shëndetit Publik. Kjo kompani operon në sektorin e “Sigurisë dhe Shëndetit në Punë”. Fokusi i saj është minimizimi i rrezikut në vendin e punës. “Protokollet u publikuan dhe u shpërndanë nëpër kompani sepse  situata është problematike, Kompania jonë, sigurimin në punë nuk e konsideron thjesht si detyrim ligjor, por fillimisht si detyrim moral”, thotë për BusinessMag, Klevis Bregu, administrator i kompanisë.

Protokolli për hyrjen në shtëpi:

keshilla

 • Kur ktheheni në shtëpi, përpiquni mos të prekni asgjë.
 • Hiqni këpucët.
 • Dezinfektoni këmbët e kafshëvë, nëse i keni nxjerrë jashtë.
 • Hiqni rrobat dhe vendosini në një qese për veshmbathjet.
 • Lëreni çantën, portofolin, çelësat etj, në një kuti në hyrje të shtëpisë.
 • Bëni dush, nëse nuk mundeni, lani mirë pjesët e ekspozuara.
 • Lani telefonin dhe syzet me ujë dhe sapun ose alkool.
 • Pastroni sipërfaqet e gjërave, që ke sjellë nga jashtë me alkool, para se t’i vendosësh në vendin e tyre.
 • Hiqni dorezat me kujdes, hidhi dhe laj duart.
 • Kujtohuni që nuk është e mundur të bëhet dizinfektimi total, objektivi është reduktimi i rrezikut.

Lexoni: Mapo Cash&Carry shpërndan ushqim dhe pije në shtëpitë tuaja

Protokolli i daljes nga shtëpia:

keshilla

 • Kur dilni, vishni rroba me mëngë të gjata.
 • Mblidhni flokët, mos vendosni vathë, byzylykë apo unaza.
 • Nëse keni një maskë, vendoseni në fund, para se të dilni.
 • Përpiquni mos të përdorni transportin publik.
 • Nëse dilni me kafshë shtëpiake, përpiquni mos t’i lini të shtrihen në sipërfaqe të jashtme.
 • Merrni me vete facoleta një-përdorimshe, përdorini për të mbuluar gishtat kur prekni sipërfaqet.
 • Mblidhini facoletat dhe hidhini në kosha të mbyllur të mbeturinave.
 • Nëse kolliteni apo teshtini, bëjeni tek brryli, jo në duar apo ajër.
 • Përpiquni mos paguani me lek cash, dizinfektoni duart nëse duhet të paguani me to.
 • Lani duart pas çdo prekjeje sipërfaqesh ose mbani dizinfektues me vete.
 • Mos e prekni fytyrën nëse nuk keni larë duart.
 • Mbani distancën me njerëzit.

Protokolli i bashkëjetesës me persona të rrezikuar:

keshilla

 • Flini në shtretër të ndarë.
 • Dezinfektoni tualetin.
 • Mos përdorni të njëjtat enë kuzhinë, peshqirë, etj.
 • Pastroni dhe dezinfektoni çdo ditë sipërfaqet, që përdorni më shumë.
 • Lani shumë shpesh rrobat, veshjet dhe çarçafët.
 • Mbani distancë, flini në dhoma të ndara.
 • Ajrosni shpesh dhomat.
 • Telefononi 127 nëse keni temperaturë mbi 38 gradë Celsius dhe vështirësi në frymëmarrje.
 • Mos e ndërprisni karantinën për 2 javë. Çdo dalje nga shtëpia e rikthen numërimin e 2 javorit mbrapsht.

Parandaloni infeksionin me mënyrën korrekte të larjes së duarve

 • Përdorni sapun (më i mirë është ai i lëngshëm) me ujë të rrjedhshëm, mundësisht të ngrohtë.
 • Aplikoni sapunin në pjesën e brendshme të dorës, në pjesën e jashtme, përmes gishtërinjve për të paktën 40-60 sekonda.
 • Shplani duart me ujë të bollshëm dhe të vazhdueshëm.
 • Thani duart me letër një-përdorimshe, me peshqir personal apo me pajisjet e ajrit të ngrohtë.

Lexoni: Akademikët dhe kompanitë në të gjithë botën po garojnë për të gjetur një trajtim për Covid-19

Në rast se vazhdoni të shkoni në punë, ndiqni edhe këto këshilla:

 • Qëndroni një metër larg nga punëtorët e tjerë. Nëse kjo nuk është e mundur, raportojeni atë tek menaxheri juaj, për të vlerësuar ndryshimet organizative ose sigurimin e maskave mbrojtëse.
 • Mos shkëmbeni puthje, përqafime apo shtrëngime duarsh.
 • Lani duart shpesh duke ndjekur procedurën e larjes (që këshillohet më lart), brenda tualetit.
 • Nëse është e mundur, pastroni periodikisht vendin tuaj të punës.
 • Asnjëherë mos prekni sytë, gojën dhe hundën me duart tuaja. Nëse është e nevojshme, përdorni shamitë e disponueshme për t’u hedhur pas çdo përdorimi.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale