Dy zakone të thjeshta që fuqizojnë përqendrimin dhe produktivitetin - Business Magazine Albania

Dy zakone të thjeshta që fuqizojnë përqendrimin dhe produktivitetin

Shumica prej nesh do të donin të kishin më shumë fokus dhe të ishin më produktivë gjatë ditës. Edhe më mirë, ne të gjithë kërkojmë të jemi më produktivë çdo ditë pa përjetuar efektet e rraskapitjes.
Djegia prek të gjithë, nga punonjësit e nivelit fillestar dhe drejtuesit e C-suite njësoj. Asnjë industri nuk është imune. Në vitin 2019, Organizata Botërore e Shëndetësisë e klasifikoi djegien si një diagnozë të ligjshme mjekësore. OBSH e përkufizon djegien si “një sindromë e konceptuar si rezultat i stresit kronik në vendin e punës që nuk është menaxhuar me sukses”.
Ja dy metoda të thjeshtë, të papërfillshme në dukje, por që ndihmojnë shumë rritjen e përqendrimit dhe produktivitetit.

1. Largohuni nga ekrani juaj.
Sipas një sondazhi të vitit 2019 me 1,057 punonjës të zyrës në SHBA, 87% e profesionistëve e kalojnë pjesën më të madhe të ditës së tyre të punës duke parë ekranet: mesatarisht shtatë orë në ditë. Kjo është para Covid-it! Laptopët dhe pajisjet tona janë jetike për produktivitetin, por sa prej nesh largohen me vetëdije nga ekranet tanë në praktikë? Është thelbësore të bëni pushime të rregullta nga ekranet dhe pajisjet. Ky studim zbuloi se “punonjësit që bëjnë pushime çdo 90 minuta raportojnë një nivel më të lartë të fokusit dhe produktivitetit”. Pra, mbyllni laptopin dhe bëni një shëtitje të shpejtë jashtë. Kjo lejon trurin tuaj të rimbushet për detyrën tuaj të ardhshme.
Lexo: Studimi: 86% e kompanive thanë se java katër-ditore është një sukses
2. Punoni në intervale të fokusuara
Përveç 7 ose 8 orëve të gjumit që kaq shumë sipërmarrës dhe CEO e lënë pas dore, marrja e pushimeve të zgjuara gjatë ditës së punës dhe periudha më të gjata të pushimit, janë çelësat për të qenë më produktivë. Me fjalë të tjera, nëse mund të tërhiqeni dhe t’i jepni vetes pesë deri në dhjetë minuta pushim për çdo orë që punoni, ajo që bën është se lejon që periudhat tuaja vërtet të vështira stresuese të jenë më produktive. Miratimi i kësaj qasjeje të bazuar në intervale ndaj produktivitetit mund të transformojë vendin e punës.
Një kompani e teknologjisë për të ka punuar me këtë qasje drejt përsosmërisë. Punëtorët e tyre më produktivë shpenzojnë, mesatarisht, 52 minuta të zhytur në punën e tyre (ata i quajnë këto “sprinte”). Ju do t’i gjeni këta njerëz që punojnë në një gjendje rrjedhëse me qëllim dhe vullnet intensiv. Kjo pasohet nga një periudhë pushimi 17-minutëshe, e cila përgatit trurin e tyre për sprintin e ardhshëm 52-minutësh të produktivitetit të lartë.
Rezulton se “sekreti për të ruajtur nivelin më të lartë të produktivitetit gjatë harkut të një dite pune nuk është të punosh më gjatë – por të punosh më zgjuar me pushime të shpeshta.” inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0