Drejtori i kompanisë Siemens e quan Presidentin Trump racist - Business Magazine Albania

Drejtori i kompanisë Siemens e quan Presidentin Trump racist


Drejtori i Përgjithshëm i gjigantit gjerman, Siemens, e quajti Presidentin Donald Trump “fytyra e racizmit dhe përjashtimit” në një seri të postimeve në Twitter gjatë fundjavës, duke ofruar një nga qortimet më të forta nga komuniteti i biznesit ndaj sulmeve raciste të Trump kundrejt katër grave ligjvënëse me ngjyrë.

  • “Më duket dëshpëruese se zyra më e rëndësishme politike në botë po shndërrohet në një fytyrë të racizmit dhe përjashtimit”, tha Joe Kaeser.
  • Kaeser ishte duke iu përgjigjur një tregimi të lajmeve që përshkruan një tubim të Trump-it javën e kaluar, ku turma këndoi këngën “Dërgoje nga ka ardhur” në lidhje me Përfaqësuesen Ilhan Omar të Minesotës, e cila është një refugjate nga Somalia.

Kaeser është gjerman dhe ka punuar për Siemens në San Jose, Kaliforni, nga viti 1995 deri më 1999. Siemens është një nga kompanitë më të mëdha në Europë, me rreth 380,000 punonjës në mbarë botën.

Ndërsa udhëheqësit e biznesit kanë folur kundër retorikës së Trump dhe politikave të tij individuale, siç janë ndarjet familjare në kufirin SHBA / Meksikë, postimet e Kaeser janë reagimet më të fuqishme ndaj komenteve raciste të Trump-it, i cili i ka thënë katër ligjvënësve-Përfaqësuesve Ilhan Omar, Aleksandria Ocasio-Cortez, Rashida Tlaib dhe Ayanna Pressley – “të kthehen” në vendet e tyre të origjinës. Të gjithë përveç Omar kanë lindur në SHBA.

Forbes

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0