Drejtori i kompanisë Siemens e quan Presidentin Trump racist » Business Magazine Albania – Media Dixhitale dedikuar Sipërmarrjes
Përditësuar së fundmi: 23/07/2019

Drejtori i kompanisë Siemens e quan Presidentin Trump racist

Share
nga Eridon Elshani
Kor 23, 2019
-Manages Business Mag Kosovo
lexo me teper >

Drejtori i Përgjithshëm i gjigantit gjerman, Siemens, e quajti Presidentin Donald Trump “fytyra e racizmit dhe përjashtimit” në një seri të postimeve në Twitter gjatë fundjavës, duke ofruar një nga qortimet më të forta nga komuniteti i biznesit ndaj sulmeve raciste të Trump kundrejt katër grave ligjvënëse me ngjyrë.

  • “Më duket dëshpëruese se zyra më e rëndësishme politike në botë po shndërrohet në një fytyrë të racizmit dhe përjashtimit”, tha Joe Kaeser.
  • Kaeser ishte duke iu përgjigjur një tregimi të lajmeve që përshkruan një tubim të Trump-it javën e kaluar, ku turma këndoi këngën “Dërgoje nga ka ardhur” në lidhje me Përfaqësuesen Ilhan Omar të Minesotës, e cila është një refugjate nga Somalia.

Kaeser është gjerman dhe ka punuar për Siemens në San Jose, Kaliforni, nga viti 1995 deri më 1999. Siemens është një nga kompanitë më të mëdha në Europë, me rreth 380,000 punonjës në mbarë botën.

Ndërsa udhëheqësit e biznesit kanë folur kundër retorikës së Trump dhe politikave të tij individuale, siç janë ndarjet familjare në kufirin SHBA / Meksikë, postimet e Kaeser janë reagimet më të fuqishme ndaj komenteve raciste të Trump-it, i cili i ka thënë katër ligjvënësve-Përfaqësuesve Ilhan Omar, Aleksandria Ocasio-Cortez, Rashida Tlaib dhe Ayanna Pressley – “të kthehen” në vendet e tyre të origjinës. Të gjithë përveç Omar kanë lindur në SHBA.

Forbes

Subscribe në kanalin tonë në YouTube


Evente