Pse oqeanet e botës po ndryshojnë ngjyrë? - Business Magazine Albania

Pse oqeanet e botës po ndryshojnë ngjyrë?

Oqean

Bilanci i popullatave të fitoplanktoneve në det po ndryshon si rezultat i ndryshimeve klimatike të shkaktuara nga njeriu, duke ndryshuar oqeanet në mënyrë të theksuar.

Kur imagjinoni oqeanin, mund të mendoni për ujërat vezullues të kaltër, por kërkimet e fundit sugjerojnë se pjesë të mëdha të oqeaneve të botës mund të jenë duke u kthyer në të gjelbra. Dhe fajtori kryesor mund të jetë ndryshimi i klimës. Ndërsa disa ujëra po bëhen më të gjelbra, veçanërisht në gjerësi të ulëta pranë ekuatorit, të tjerët po bëhen më të kaltër ndërsa temperaturat globale rriten. Edhe pse ky ndryshim në ngjyrë nuk është i dukshëm me sy të lirë, studimet satelitore janë në gjendje të hartojnë ndryshimin.

“Ngjyra në vetvete nuk është diçka që është e lehtë për t’u përshkruar me gjuhën njerëzore, ose që mund ta shihni edhe aq mirë”, thotë BB Cael, një shkencëtar në Qendrën Kombëtare të Oqeanografisë në Southampton në Mbretërinë e Bashkuar.

Raporti i fundit i gjendjes evropiane të klimës , i publikuar në prill 2024 nga Shërbimi i Klimës Copernicus i Bashkimit Evropian, zbuloi se sa shumë ndryshime po ndodhin në oqean. Ai zbuloi se klorofili, një pigment fotositetik i gjetur në fitoplankton dhe bimë që u jep atyre ngjyrën e tyre të gjelbër, ishte 200-500% më i lartë se mesatarja në detin norvegjez dhe Oqeanin Altantik në veri të Mbretërisë së Bashkuar në prill 2023, ndërsa ato ishin 60-80% më e ulët në oqeanin në perëndim të Gadishullit Iberik. Deti Mesdhe pa nivele të korofilit 50-100% më të larta se mesatarja në qershor 2023. Në të dyja rastet mesatarja u mor nga matjet midis viteve 1998-2020. Shkencëtarët besojnë se këto ndryshime në ngjyrë shkojnë përtej variacioneve natyrore nga viti në vit dhe janë një shenjë e ngrohjes së temperaturave të oqeanit.

Kjo vjen pasi analiza nga BBC News e temperaturave të sipërfaqes së detit të mbledhura nga Copernicus, ka zbuluar se oqeanet e botës po përjetojnë ngrohje rekord. Ai tregoi se rekordet e temperaturës janë thyer në oqeanet e botës çdo ditë gjatë vitit të kaluar.

studim

 

Krahas shkencëtarëve nga Instituti i Teknologjisë në Masaçusets (MIT), ai zbuloi se më shumë se gjysma e sipërfaqes së oqeanit të botës, 56%,  ka ndryshuar ngjyrë. Për ta parë këtë në perspektivë, kjo zonë është më e madhe se e gjithë toka e botës.

Roli i fitoplanktonit 

Megjithëse shkencëtarët nuk janë të sigurt për shkaqet e sakta të këtyre ndryshimeve, ata besojnë se masa dhe përhapja e fitoplanktonit luan një rol të madh. Fitoplanktoni janë organizma mikroskopikë, fotosintezues, të cilët formojnë bazën e rrjetës ushqimore detare, duke mbajtur organizmat e tjerë më tej në zinxhirin ushqimor nga krilli (i ngjashëm me karkalecat) tek balenat. Ato përmbajnë klorofil, të njëjtin pigment jeshil që bimët përdorin për të marrë energji nga rrezet e diellit gjatë fotosintezës. Fitoplanktoni gjithashtu luan një rol të madh në transferimin e dioksidit të karbonit nga atmosfera në oqean. Në mënyrë tipike, ngjyra e oqeanit është rezultat i asaj që ndodhet në shtresat e sipërme të tij. Në oqeanin e hapur, ky është ekosistemi fitoplankton. Ujërat që janë blu të thellë përmbajnë më pak jetë, ndërsa ujërat më të gjelbër sinjalizojnë praninë e më shumë fitoplanktonit. Duke studiuar gjatësitë e valëve të dritës së diellit të reflektuar nga sipërfaqja e oqeanit, shkencëtarët mund të vlerësojnë se sa klorofil është i pranishëm.

“Fitoplankton të ndryshëm kanë kombinime të ndryshme pigmentesh që përdoren për fotosintezë. Këto pigmente thithin dritën në gjatësi vale të ndryshme. Një gotë ujë me ngjyrë të kuqe ushqimore duket e kuqe sepse ka diçka në të që thith gjatësi vale jo të kuqe. Fitoplanktoni, sepse ato janë grimca në ujë, shpërndajnë dritën”, thotë Cael.

Modis, një instrument në satelitin Aqua të NASA-s, merr matje në shtatë gjatësi vale të dukshme, që është një spektër më i plotë ngjyrash se sa ishte kapur në studimet e mëparshme bazuar në modelet kompjuterike.

Me këtë, Cael krijoi një model për të ekzekutuar simulimet.

“Ne kemi një Tokë virtuale ku mund të kemi dy versione të ndryshme të historisë. Në një rast, ne nuk kemi ndryshime klimatike. Në rastin tjetër kemi,” thotë ai.

Për të hartuar spektrin e ndryshimeve të ngjyrave, Cael tërhoqi nga të dhënat 20-vjeçare nga një instrument në bordin e satelitit Aqua të NASA-s, i njohur si të  dhënat Modis ( Spectroradiometer, Imazhe me Rezolucioni të Moderuar ). Modis merr matje në shtatë gjatësi vale të dukshme, që është një spektër më i plotë ngjyrash se sa ishte kapur në studimet e mëparshme.

“Ne mund të shikojmë se si ato dy Toka virtuale ndryshojnë me kalimin e kohës dhe ajo që shohim atje është diçka e ngjashme me atë që po shohim në oqeanin e vërtetë”, shton Cael.

Ishte ky eksperiment që zbuloi se ngjyrat në 56% të oqeaneve të botës kishin ndryshuar. Në veçanti, rajonet e oqeanit tropikal pranë Ekuatorit janë bërë vazhdimisht më të gjelbra me kalimin e kohës, për shkak të klorofilit të shtuar nga rritja e fitoplanktonit.

“Ne po shohim ndryshime në të gjitha pellgjet kryesore të oqeanit, nuk kufizohet vetëm në oqeanet Paqësor, Atlantik apo Indian. Këto janë me të vërtetë ndryshime në shkallë globale që po shohim,” thotë Cael.

 

studim

 

Në vitin 2019, Dutkiewicz përdori modele kompjuterike për të parashikuar ndryshimet e ardhshme në ngjyrën e oqeanit. Megjithatë, ishte e vështirë të përcaktohej nëse kjo ishte për shkak të ndryshimeve klimatike apo modeleve normale të oqeanit, të tilla si ato të vëzhguara gjatë El Niño dhe La Niña.

“Ndryshueshmëria natyrore është shumë e madhe. Pra, nëse kjo është në rritje apo në rënie për shkak të ndryshimeve klimatike ishte mjaft e vështirë të thuhej”, thotë Dutkiewicz.

Studimi i Cael, i cili shtoi të dhëna satelitore, zgjeroi shtrirjen përtej klorofilit, duke parë gjatësi vale të ndryshme, duke përfshirë të kuqe dhe blu, ndërsa drita reflektohet nga grimcat dhe sedimentet. Dutkiewicz, e cila gjithashtu ka punuar në studimin e Cael, thotë se gazeta e fundit konfirmoi parashikimet e saj statistikore.

“Matje satelitore të botës reale janë në përputhje me atë që shihet në model. Pra, sipas konkluzionit, ndryshimet që ne po shohim në botën reale janë shumë të mundshme për shkak të ndryshimeve të klimës të shkaktuara nga njeriu”, thotë Dutkiewicz.

Ndikimi që këto ndryshime do të kenë në oqean ka të ngjarë të jetë dramatik. Disa studiues kanë parashikuar se fitoplanktoni do të zhvendoset në veri me një shpejtësi prej rreth 35 km (21 milje) çdo dekadë, ndërsa temperaturat vazhdojnë të ngrohen. Kjo do të çojë në ndryshime në shpërndarjen e zooplanktonit, kafshët e vogla që ushqehen me fitoplankton, gjithashtu, me pasurinë e specieve që pritet të bjerë në tropikët dhe të rritet në mënyrë dramatike në ujërat e butë dhe nënpolare, duke çuar në goditje të mëtejshme në efektet në ushqimin e ndërlidhur. rrjeta dhe peshq që mbështeten në këto krijesa. Limanet e smeraldit dhe zonat e hapura të detit blu të thellë nuk do të ndryshojnë papritmas ngjyrën brenda natës. Por, ndryshimet zbulojnë një tendencë që mund të rritet me rritjen e temperaturave.

“Nuk na intereson vërtet ngjyra vetë. Ajo që ka rëndësi është se ndryshimi në ngjyrë pasqyron ndryshimin në ekosistem”, thotë Cael.

bbc.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0