“Dramë” politike në Itali. Dorëheqja e Draghit refuzohet nga Presidenti. Tani “flet” parlamenti - Business Magazine Albania

“Dramë” politike në Itali. Dorëheqja e Draghit refuzohet nga Presidenti. Tani “flet” parlamenti

Pas refuzimit të dorëheqjes së tij nga presidenti Sergio Mattarella, Mario Draghi del përpara parlamentit të mërkurën për një vlerësim të situatës së tij. Nëse do të gjejë mbështetje të mjaftueshme në parlament, kryeministrit mund të shpëtojë, edhe pse ai vetë e ka përsëritur vazhdimisht se nuk dëshiron një qeveri koalicioni pa Lëvizjen 5 yjet.

Kriza shpërtheu të enjten, pasi u votua në Senat Dekreti i Ndihmës, i cili parashikon ndarjen e miliarda eurove për familjet dhe kompanitë për të frenuar efektet e krizës energjetike dhe inflacionit. E pakënaqur me këtë plan, Lëvizja Pesë Yje bojkotoi votimin, pavarësisht paralajmërimeve të përsëritura të Draghit se ai do të largohej nga qeveria nëse partia do të largohej nga shumica në pushtet.

“Vota në parlament është një sinjal shumë domethënës politik. Koalicioni i unitetit kombëtar që mbështeti këtë qeveri nuk ekziston më.” – u shpreh Mario Draghi.

Lexo edhe: Kontradikta/ Italia miratoi “embargon”, por rriti importet e naftës ruse gjatë muajve të parë të vitit

Ish lideri i partisë, Luigi di Maio akuzoi “5 Yjet” për një plan cinik për rrëzimin e qeverisë Draghi me qëllimin të rrisë mbështetjen për veten, ndërkohë që zhyt Italinë në kolaps ekonomik e social. Por pasojat, duket do të ishin edhe më të gjera se kaq. Në rrezik është më shumë se sa vetëm stabiliteti i Italisë. Lamtumira prej „super Marios“ do t’i vinte për mbarë vetëm Putinit. Ndërsa do të rrezikonte BE-në, euron dhe politikën ndaj Ukrainës, thotë analistja Wesel.

Europa nuk mund ta përballojë paqëndrueshmërinë në Romë me pasojat që dihen ndaj euros dhe fundit të një politike të përbashkët ndaj Ukrainës. Ish-shefi i Bankës Qendrore Europiane, i quajtur edhe “super Mario”, konsiderohet në Europë si shpëtimtar i stabilitetit italian, ai e drejtoi vendin gjatë krizës së Coronës dhe paraqiti një plan reformash për ekonominë italiane, që do t’i sjellë arkës së shtetit  mbi 100 miliardë euro nga fondi i BE-së për rindërtimin. Në Bruksel ishin varur shpresat, që Draghi do të qëndrojë në detyrë deri në zgjedhjet e radhës pranverën e ardhëshme, kur BE-ja ta ketë përballuar më të keqen.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0